Naga MarketsCena złota w środę powyżej 1850 dol. Joe Biden dziś zostanie prezydentemCena złota spot wzrosła w środę powyżej 1850 dol. za uncję wraz z osłabieniem dolara. Ze Stanów Zjednoczonych dochodzą kolejne głosy o potrzebie wprowadzenia dużego pakietu stymulacji fiskalnej, co zwiększa szansę na warty niemal 2 bln dol. program proponowany przez Joe Bidena. To z kolei generuje wysokie oczekiwania inflacyjne i w rezultacie może mieć przełożenie na wzrost kursu złota.

  • Cena złota od początku 2021 roku spadła o 2,27%
  • Poprzedni rok przyniósł natomiast zwyżkę o ponad 25%
  • Od wyznaczenia maksimum wszechczasów w sierpniu 2020 roku na 2075 dol. za uncję, kurs złota jest w trendzie spadkowym

Złoto ponownie powyżej 1850 dol.

Zasadniczym powodem wzrostu notowań złota jest deprecjacja dolara. Indeks dolara kontynuuje już trzeci dzień spadków i w środę zniża się o 0,11% do 90,39 pkt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zasadniczym powodem wzrostu notowań złota jest deprecjacja dolara. Indeks dolara kontynuuje już trzeci dzień spadków i w środę zniża się o 0,11% do 90,39 pkt.
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Cena złota spot w środę rano wzrasta o 0,82% do 1855 dol. za uncję kontynuując zwyżkę z poniedziałku i wtorku. Łącznie w tym tygodniu złoto zyskało już 1,46%, ale od początku roku potaniało o 2,27%.

Propozycja Joe Bidena dotycząca pakietu stymulacyjnego zyskuje wsparcie nowej Sekretarz Skarbu, Janet Yellen, która przed kilkoma laty pełniła rolę szefa Rezerwy Federalnej. Poparcie Yellen nie jest niczym dziwnym: w końcu została mianowana właśnie przez Bidena, jednak jest ono częściowym potwierdzeniem, że pakiet stymulacji fiskalnej może zostać zatwierdzony w pełnej kwocie.

Nie jest pewne, czy scenariusz implementacji tak dużego programu fiskalnego jest już wliczony w cenę kruszcu. Szybkie jego wprowadzenie może mieć przełożenie na wzrost notowań złota.

Plus500

Z drugiej strony, Yellen nie jest zwolennikiem wykorzystywania kursu dolara celem zwiększenia konkurencyjności gospodarki. To zmiana podejścia względem Stevena Mnuchina, który preferował słabego dolara. Warto zaznaczyć, że z drugiej strony, Yellen nie stwierdziła, że preferuje mocniejszą amerykańską walutę.

Zobacz również: Big Mac zadecydował: kurs dolara powinien wynosić około 2,71 zł

– Złoto mierzyło się z silnym wiatrem przeciw wzrostom notowań ze strony umocnienia dolara amerykańskiego i wyższych realnych stóp procentowych w tym roku. – stwierdził Stephen Innes, analityk Axicorp. – Jednak, olbrzymia kwota pakietu stymulacyjnego oraz nieznaczne osłabienie dolara tworzą obraz możliwego odbicia cen złota w sytuacji spadku realnych stóp.

– Choć rynek stara się utrzymać notowania powyżej kluczowego wsparcia, kurs złota miał problem ze zdecydowanym wybiciem powyżej psychologicznego oporu na 1850 dol. – dodał.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here