Naga MarketsCena złota w rozstrzale przez Covid-19. Kurs srebera oraz platyna dostały rykoszetemChaos, który ogarnął rynek złota w marcu, gdy pandemia zdławiła szlaki handlowe, rozprzestrzenia się na inne metale szlachetne, powodując wahania cen i gwałtowny wzrost zapasów srebra i platyny.

  • Zawirowania na rynku kruszców doprowadzają do szybkiego zwiększania zapasów.
  • Przedostatni dzień czerwca był dniem z największymi dostawami srebra na Comex od 25 lat.
  • HSBC stracił 200 milionów dolarów w ciągu jednego dnia handlu kruszcami.

Ograniczenia w transporcie towarów niepokoją inwestorów

W marcu rynek złota znalazł się w centrum zawirowań, ponieważ uziemiono samoloty i zamknięto rafinerie, co sprawiło, że inwestorzy obawiali się, że nie będą w stanie dostarczyć złota do Nowego Jorku na czas, aby zrealizować dostawy w ramach kontraktów terminowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Są oznaki, że ta dynamika nie ogranicza się wyłącznie do złota. Kontrakty futures na srebro i platynę są notowane na podwyższonym poziomie w stosunku do początku kwietnia. Podobnie jak w przypadku złota, premia ta napędza duże wzrosty zapasów na giełdzie w Nowym Jorku.

W poniedziałek dane z pierwszego lipcowego kontraktu na srebro na Comex w Nowym Jorku ukazały dzień z największą ilością dostaw od prawie 25 lat. Dostawy dla platyny na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange były ponad pięć razy większe niż w drugim miesiącu tego roku z największymi dostawami.

Zobacz również: Tesla: kurs akcji zamknął się nad 1200 dol., wyniki sprzedaży w II kw. powyżej oczekiwań

Spread złota na początku tego roku doprowadził do dużych strat dla niektórych banków, które zazwyczaj sprzedają kontrakty terminowe w Nowym Jorku jako zabezpieczenie swoich pozycji na  Londyńskim Rynku Kruszców. HSBC stracił 200 milionów dolarów w ciągu jednego dnia, co ilustruje wyzwania stojące przed bankami w związku z zawirowaniami na rynku walutowym.

Cena srebra wzrosła w ciągu 5 dni o 1,37% do 18,28 dolarów za uncję

Otwarte pozycje na platynę, będące sumą nierozliczonych kontraktów terminowych, są bliskie poziomu najniższego od ośmiu lat i spadły o ponad 56% w stosunku do szczytowego poziomu w styczniu. Otwarte pozycje na srebro spadło prawie o jedną trzecią w stosunku do rekordowego poziomu z lutego.

Jeśli bank ma niewystarczające zapasy, trudno jest zamknąć arbitraż. Dlatego też, zamiast zwiększać swoją pozycję w miarę rozszerzania się arbitrażu, musieli albo utrzymać swoją pozycję na stałym poziomie, albo nawet ją zmniejszyć. – powiedział David Holmes, wiceprezes Heraeus Metals w Nowym Jorku.

Wykres przedstawiający zmianę ceny srebra w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here