Naga MarketsCena złota w piątek zmierza do zakończenia tygodnia na minusieCena złota w piątek rano nieznacznie wzrasta do okolic 1850 dol. za uncję w obliczu nie napawających optymizmem danych o wzroście amerykańskiej gospodarki w ostatnim kwartale. Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła 102 mln, a w sprawie programów szczepień przenikają się pozytywne i negatywne informacje.

  • Od szczytów z sierpnia, kurs złota opadł już o ponad 11%.
  • Amerykańskie PKB nieznacznie wzrosło w IV kw. 2020 r.
  • AstraZeneca nadal ma problem z zatwierdzeniem szczepionki w UE, natomiast środek Novavax wykazał skuteczność 89%.

Złoto ze skromnym wzrostem w piątek

Cena złota w piątek rano wzrasta o 0,24% do 1847,2 dol. za uncję odzyskując część zniżki z kilku poprzednich sesji. To jednak za mało, aby bilans tygodnia wyprowadzić na plus, a ostatnie pięć dni notowań przynoszą łączny spadek o 0,52%. Dokłada się do krótkoterminowej tendencji z poprzednich tygodni stycznia, wskutek czego od początku tego roku złoto straciło już 2,78%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem, jeszcze przed pięcioma miesiącami kurs złota wyznaczył rekordowe szczyty na 2075 dol. za uncję. Od tamtego czasu, notowania kruszcu opadły już o ponad 11%.

Cena złota w piątek zmierza do zakończenia tygodnia na minusie
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Część analityków zwraca uwagę na powrót dolara do łask inwestorów chcących zabezpieczyć się przed trudną sytuacją gospodarczą. Wsparciem dla umocnienia amerykańskiej waluty jest przede wszystkim wzrost dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych powyżej 1% na początku stycznia.

Zobacz również: Szalony rajd akcji AMC. W jednej sesji w górę o ponad 300%!

– Dolar stał się obecnie faworytem wśród aktyw safe haven. – stwierdzili analitycy Phillip Futures w opublikowanej notatce. – Krótkoterminowe fundamenty są obecnie niesprzyjające dla złota z powodu umocnienia dolara w sytuacji dużej zmienności na amerykańskim rynku akcyjnym.

Ze sceny politycznej w USA docierają także nieśmiałe głosy o możliwości późniejszego wprowadzenia pakietu stymulacyjnego niż spodziewano się jeszcze przed tygodniem. Możliwe także, że optymistycznie przyjęta suma 1,9 mld dol. zostanie ostatecznie obniżona, a pakiet wdrożony dopiero w marcu. To może okazać się dodatkowym balastem dla kursu złota.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Produkt krajowy brutto amerykańskiej gospodarki w IV kw. 2020 r. wzrósł o skromne 1% z kwartału na kwartał (annualizowany rezultat to 4%) i to dokładnie tyle, ile spodziewali się analitycy. Odczyt ten jednak nie jest pocieszający, ponieważ oznacza, że gospodarcza odbudowa w ostatnich miesiącach roku nie przebiegała tak szybko jak spodziewano się jeszcze po zakończeniu III kwartału.

Szczepionka AstraZeneca nadal czeka na ostateczną akceptację ze strony Unii Europejskiej, co opóźnia już i tak przesunięty względem pierwotnego planu program szczepień we Wspólnocie. Niemieckie laboratorium w niezależnej opinii zaleca niepodawanie środka osobom starszym niż 65 lat.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here