Naga MarketsCena złota w okolicach 1935 dol. Czy odwrót na NASDAQ wywoła wzrosty kruszcu?Cena złota wzrasta w piątek rano o 0,22% do 1935 dol. za uncję wraz ze spadkiem dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych, która wywołała deprecjację dolara. Nagła ucieczka kapitału z rynków akcyjnych, widoczna po zachowaniu obniżce Nasdaq Composite oraz S&P 500 także była bodźcem dla zwyżki kursu złota.

  • NASDAQ spadł wczoraj aż o 4,96% dając sygnał odwrotu kapitału od ryzykownych aktywów
  • W takim wypadku drożeć mogą aktywa safe-haven, między innymi złoto
  • Złoto od początku roku podrożało już o ponad 27%

Złoto wzrasta w piątek rano do 1935 dol. za uncję

Cena za złoto spot w piątek rano odbija o 0,22% w górę do 1935 dol. za uncję po dwóch dniach spadków, które sprowadziły kurs z poziomu nawet powyżej 1990 dol. jeszcze we wtorek do okolic 1921 dol. w czwartek.

Cena złota w okolicach 1935 dol. Czy odwrót na NASDAQ wywoła wzrosty kruszcu?
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

W czwartek złoto potaniało o 0,63% i ostatecznie sesję zakończyło na poziomie 1930,67 dol. za uncję. Warto zwrócić uwagę na wsparcie tworzone linią trendu wzrostowego, które ponownie zostało sprawdzone w czwartek oraz w piątek rano i powstrzymało dalsze spadki.

Możliwe, że obecne cofnięcie na amerykańskiej giełdzie będzie kontynuowane, a w takim scenariuszu można spodziewać się odpływu kapitału w kierunku bezpieczniejszych aktywów, takich jak złoto.

Mamy w tym momencie do czynienia z ucieczką kapitału do bezpiecznych przystani, co widać po kursie złota, a rynki akcyjne opadły – zauważył Edward Meir, analityk ED&F Man Capital Markets.

Zobacz również: Złoto spada do 1930 dol. za uncję wskutek znacznego umocnienia USD

Złoto może wzrosnąć, gdy giełda spada

S&P 500 zanotował wczoraj spory spadek, bo aż o 3,51% do 3455,1 pkt., który za jednym zamachem skasował wzrosty uzyskane przez indeks w ostatnich 6 sesjach. Możliwe, że w przypadku kontynuacji spadków amerykański indeks sprawdzi wsparcie utworzone przez lutowe maksima sprzed pandemii w okolicach 3386 pkt.

Cena złota w okolicach 1935 dol. Czy odwrót na NASDAQ wywoła wzrosty kruszcu?
Notowania indeksu S&P 500. Źródło: tradingview.com

Cenie złota może również pomagać nagły spadek dochodowości amerykańskich obligacji – zaznaczył Meir.

Niższa dochodowość obligacji obniża koszt alternatywny posiadania aktywów takich jak złoto, które nie przynoszą odsetek jak właśnie obligacje. Posiadanie złota staje się wtedy bardziej opłacalne. Spadająca dochodowość przekłada się także na osłabienie dolara, w którym denominowane jest złoto, a to oznacza wzrost ceny złota.

W piątek wieczorem opublikowany zostanie szereg danych dotyczących amerykańskiego rynku pracy, co da aktualny obraz sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Analitycy i eksperci spodziewają się wzrostu zatrudnienia w sierpniu o 1,4 mln osób, względem 1,76 mln miejsc pracy stworzonych w lipcu.

Złoto prawdopodobnie będzie utrzymywać się między 1925 a 1950 dol. uncję do momentu opublikowania danych dot. rynku pracy w USA. Jeśli okażą się one o wiele lepsze niż spodziewano się, może nastąpić cofnięcie ceny kruszcu w okolice 1925 dol.

Autor poleca również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here