Naga MarketsCena złota w okolicach 1780 dol. w oczekiwaniu na wystąpienie szefa FedCena złota spot w czwartek rano opada nieznacznie do okolic 1780 dol. za uncję, po tym jak środowa sesja była pierwszym wzrostowym dniem notowań po serii sześciu kolejnych jednodniowych spadków. Rynek metali szlachetnych wyczekuje przemówienia przed Kongresem szefa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, które odbędzie się dziś wieczorem.

Kurs złota przerwał silny trend spadkowy

Cena złota spot we wtorek rano spada o skromne 0,11% do 1781 dol. za uncję. Jeszcze przed dwoma tygodniami notowania złota konsolidowały w okolicach 1900 dol. za uncję, jednak przecena napędzona prezentacją postanowień Fed po dwudniowym spotkaniu FOMC zniosła je chwilowo nawet do blisko 1760 dol. za uncję. Sześć kolejnych dni spadków przyniosły załamanie łącznie o ponad 7,6%. 

Cena złota w okolicach 1780 dol. w oczekiwaniu na wystąpienie szefa Fed
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Więcej o stanowisku FOMC pisaliśmy tutaj: Jastrzębia zmiana w Fed!

Rynek w napięciu oczekuje wystąpienia przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, który wystąpi przed Kongresem dzisiaj o 20:00 polskiego czasu. Szef Fed w opublikowanych notatkach do dzisiejszej mowy stwierdził, że amerykańska gospodarka wykazuje oznaki trwającej poprawy po kryzysie pandemii COVID-19, a sytuacja na rynku pracy ulega poprawie. Podkreślił także, że inflacja znacznie wzrosła w ostatnich miesiącach.

fpmarkets

Złoto jest powszechnie uważane za zabezpieczenie przed inflacją, jednak w obecnej sytuacji wysoki wzrost poziomu cen generuje także oczekiwania podwyższenia stóp procentowych. Spotkanie FOMC przed tygodniem dało sygnał co do tego, że cięcie stóp nastąpi wcześniej. Zatem, ewentualna sugestiao zacieśnienia polityki pieniężnej może mieć wpływ na notowania złota, ale reakcja nie będzie raczej aż tak silna jak ostatnia seria spadków.

Zobacz również: Elon Musk twórcą Bitcoina? Ponad połowa Australijczyków właśnie tak uważa

W przeciwieństwie do Powella, dwóch członków Fed, jak np. James Bullard i Robert Kaplan, zaznaczyli, że sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych nie jest obecnie na tyle dobra, by mówić o znacznej poprawie.

Pomimo odbicia, złoto było handlowane w zakresie cen wewnątrz formacji utworzonej w piątek. To formacja wskazująca na pauzę i niezdecydowanie. – zauważył Avtar Sandu, analityk w Phillip Futures.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here