Naga MarketsCena złota w górę! Wystąpienie Powella z Fed (FOMC) dodało wiatru w żagleCena złota spot w czwartek rano zyskuje niesiona na fali pozytywnych nastrojów na rynku kruszców po środowym wystąpieniu szefa Fed, Jerome’a Powella, który podtrzymał gołębią narrację banku nie zapowiadając niczego nowego w kwestii stóp procentowych czy zacieśniania polityki monetarnej. W rezultacie, osłabienie dolara sprzyja kruszcom.

Cena złota blisko 1820 dol. za uncję niesiona gołębim Fedem

Cena złota spot w porannej części czwartkowej sesji wzrasta o 0,65% do 1818,50 dol. za uncję wspinając się tym samym na nowe półtoratygodniowe maksima.Wsparciem dla metalu szlachetnego jest osłabienie dolara. Indeks amerykańskiej waluty (DXY) opada już czwartą sesję z rzędu i obecnie notowany jest na dwutygodniowych minimach na 92,17 pkt.

Kluczowym wydarzeniem mającym miejsce w środę było wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, po dwudniowym spotkaniu Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Szef banku uspokoił rynki zapowiadając, że wiele jeszcze musi się stać, aby doszło do podwyżki stóp procentowych oraz zmniejszenia zakresu programu skupu aktywów.

Powell stwierdził przede wszystkim, że amerykańska gospodarka wciąż jest dość daleko od osiągnięcia „dalszego znacznego progresu” pod względem wypełniania dwóch głównych celów Rezerwy Federalnej, czyli stabilnego wzrostu poziomu cen oraz maksymalnego zatrudnienia.

Plus500

Sądzę, że mamy jeszcze nieco do zrobienia w kwestii rynku pracy. – stwierdził Jerome Powell. – Uważam, że jesteśmy daleko od dalszego znacznego progresu w kierunku celu maksymalnego zatrudnienia.

Dopóki COVID jest puszczony wolno, dopóki jest czas i miejsce na rozwój nowych wariantów wirusa to nikt nie jest bezpieczny. Te mutacje… nie ma na ten moment powodu, by przestały się pojawiać. Każda silniejsza od kolejnej. – dodał.

W kwestii inflacji Powell zaznaczył, że będzie ona zapewne powyżej celu przez jakiś czas. To może zapowiadać kontynuację hossy na rynku metali szlachetnych.

invest

Inflacja jest dużo powyżej celu 2% i taka była od kilku miesięcy i spodziewamy się, że będzie powyżej niego przez kilka miesięcy. Sądzimy, że wróci w kierunku naszego celu. Pozostaje pytanie: czy spełnienie tego celu, formalnie, jest wskazane dla Komitetu (FOMC, przyp. red.). – podkreślił Powell.

Zobacz również: Kurs euro do dolara (EUR/USD) w dół zdaniem Scotiabank. Zyskać może funt (GBP/USD)

Oprócz tego, Fed wprowadzi dwa nowe narzędzia do skupu aktywów z rynku w celu dodania stabilności rynkom finansowym. Jeden skupi się na amerykańskich uczestnikach rynku, drugi na zagranicznych.

Zatem, zezwolenie Fed na wyższą inflację, odległy cel zatrudnienia oraz dwa nowe narzędzia luzowania ilościowego – takie gołębie podejście ze strony Fed jest wsparciem dla złota. Warto jednak pamiętać, że w gruncie rzeczy rynek metali szlachetnych takich wieści się spodziewał.

Spoglądając na sytuację techniczną, to wiatr w żagle, który wyniósł notowania złota do okolic 1820 dol. za uncję przy wsparciu pozytywnych nastrojów na rynku z uwagi na FOMC/Fed, możliwe jest dobicie do kluczowego zakresu 1830-1840 dol. za uncję.

https://s3.tradingview.com/snapshots/6/6wfGjGgk.png

Przedział ten przed dwoma tygodniami okazał się oporem dla kursu złota, jednak teraz przy możliwej zniżce rentowności amerykańskich obligacji, złoto może powalczyć o pokonanie poziomu 1835 dol. za uncję.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig notowania akcji | prognoza dolara | polscy brokerzy forex | pgnig akcje cena | orlen akcje | akcje pge |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here