Naga MarketsCena złota w górę w obliczu spodziewanych programów fiskalnych i monetarnychCena złota spot wzrosła we wtorek rano powyżej 1840 dol. niesiona falą spodziewanych luzowań polityki monetarnej oraz ekspansji fiskalnej. Swoją rolę odegrały także przedłużenia lockdownów w krajach Europy Zachodniej.

  • Pandemia nadal paraliżuje kraje europejskiej, wiele państw już przedłużyło okres obowiązywania restrykcji
  • Grupa kongresmenów zaproponowała kolejny projekt pakietu fiskalnego w USA
  • Rozpoczęły się szczepienia ochronne w USA

Złoto w górę we wtorek

Cena złota spot w porannej części wtorkowej sesji wzrasta o 0,87% do 1843,04 dol. za uncję. Jeszcze w poniedziałek kurs kruszcu chwilowo zszedł w dół do 1819 dol. za uncję, jednak zakres 1820-1825 dol. już szósty dzień obronił go przed dalszą zniżką.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota w górę w obliczu spodziewanych programów fiskalnych i monetarnych
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Nadal głównym sentymentem sterującym zachowaniem notowań złota jest rozwój pandemii koronawirusa. Szereg europejskich państw, m.in. Niderlandy, Niemcy czy Wielka Brytania, przedłużyły okres obowiązywania restrykcji na kolejne tygodnie. Łączna liczba przypadków COVID-19 na świecie przekroczyła już 73 mln osób. W poniedziałek w USA rozpoczęły się szczepienia ochronne.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

W Stanach Zjednoczonych grupa centrystów w Kongresie zaproponowała w poniedziałek kompromisowy projekt pakietu stymulacji fiskalnej, który zakłada podzielenie pomocy na dwie transze. Łącznie dałyby one proponowane do tej pory 908 mld dol. (przed wyborami mowa była o kwocie rzędu 1,5 – 2,2 bln dol.). Pierwsza z transz opiewałaby na kwotę 748 mld dol.

Cena złota w górę w obliczu spodziewanych programów fiskalnych i monetarnych
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Projekt spotkał się z wstępną akceptacją obu stron politycznej barykady, a w rezultacie indeks dolara opadł do nowych dwu- i półletnich minimów na 90,421 pkt. w trakcie poniedziałkowej sesji.

Na ten tydzień planowane są także spotkania Rezerwy Federalnej oraz Bank of England. Analitycy spodziewają się, że Fed będzie raczej ostrożny w wieszczeniu obszernej pomocy monetarnej, jednak zapewne zasygnalizuje pewien stopień kontynuowania luzowania ilościowego, a to będzie wsparciem dla notowań złota.

Rozmowy dotyczące nowej umowy handlowej między UE i UK zostały przedłużone o kolejny tydzień pomimo wyznaczenia ostatecznego terminu na dojście do porozumienia na niedzielę przez premiera Borisa Johnsona oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here