Naga MarketsCena złota w górę w obliczu rosnących napięć między Chinami i USACena złota spot we wtorek rano wybiła do dwutygodniowych maksimów, a powodami takiej zwyżki było osłabienie dolara oraz zwiększenie się szans na pojawienie się pakietu stymulacji fiskalnej w celu ratowania amerykańskiej gospodarki przed skutkami wciąż rozwijającej się pandemii koronawirusa. Pomógł także sentyment związany z napięciami geopolitycznymi na linii Pekin – Waszyngton.

  • Negocjacje związane z nową umową handlową między UK i UE stanęły w miejscu. Potencjalnie, scenariusz “no deal” może okazać się wsparciem dla ceny złota.
  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA zdaje się być bliżej. 
  • Kwota jest jednak ponad dwa razy mniejsza niż 2,2 mld dol. proponowane wcześniej przez Demokratów

Złoto w górę do dwutygodniowych maksimów

Cena za złoto spot w porannej części wtorkowej sesji wzrosła o 0,14% do 1865,02 dol. kontynuując sporą zwyżkę o 1,29% wypracowaną przez kurs metalu szlachetnego w poprzedniej sesji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota w górę w obliczu rosnących napięć między Chinami i USA
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Wspierającym wzrost ceny złota bieżącym sentymentem są rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami, a zwiększająca się geopolityczna niepewność jest jak woda na młyn kursu złota. Tym razem chodzi o sankcje nałożone przez USA na chińskich dyplomatów, którzy usunęli z legislatywy wybranych w wyborach hongkońskich polityków. Tymczasem, policja w Hong Kongu aresztowała kolejnych przedstawicieli opozycji.

Plus500

Pakiet stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych zdaje się być nieco bliżej niż jeszcze oczekiwano tuż po wyborach prezydenckich przed miesiącem. Jednak obecnie najwięcej uwagi zyskuje nowa międzypartyjna propozycja zakładająca łączną sumę pomocy gospodarce o wartości 908 mld dol. Tymczasem, Kongres w tym tygodniu ma zagłosować nad mniejszym programem, który kupić amerykańskim politykom więcej czasu na osiągnięcie porozumienia w sprawie dużego pakietu.

Zobacz również: To dopiero połowa hossy na Wall Street, twierdzą analitycy JP Morgan

– Rynki już mniej więcej wliczają w cenę osiągnięcie porozumienia. Na ten moment chodzi głównie o to, jak duży będzie pakiet stymulacji fiskalnej, jak wcześnie się pojawi i jakie będzie miał przełożenie na oczekiwania inflacyjne. – stwierdził analityk IG Markets, Kyle Rodda.

 

Rozmowy w sprawie nowej umowy handlowej między Unią Europejską a Wielką Brytanią znów stanęły w miejscu, podczas gdy pozostało już zaledwie tylko 3 tygodnie na osiągnięcie porozumienia. Aby przyspieszyć progres negocjacji w kluczowych ostatnich dniach, premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, ma spotkać się w Brukseli z Przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here