Naga MarketsCena złota w górę przed wyborami w USA. Jak zachowają się notowania?Cena złota spot nieznacznie odbiła w poniedziałek rano wraz z rosnącym niepokojem o wynik wtorkowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które napędziły popyt na utożsamiane z mniejszą zmiennością metale szlachetne.

  • Od początku roku cena złota wzrosła o niemal 25%
  • Silny wpływ na ewentualne wybicie złota z obecnych poziomów ma rozwój pandemii
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 na świecie zbliża się do 47 mln

Złoto w pobliżu 1885 dol. za uncję

Cena za złoto spot w poniedziałek rano odbija w górę o 0,31% do 1884,71 dol. za uncję odzyskując część spadków z zeszłego tygodnia które sprowadziły notowania kruszcu z poziomów powyżej 1900 dol. do nawet 1860 dol.

Cena złota w górę przed wyborami w USA. Jak zachowają się notowania?
Notowania kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Co ciekawe, jednocześnie ze złotem wzrasta także indeks dolara, o 0,27% do 94,137 pkt. Aprecjacja amerykańskiej waluty w tym samym momencie, w którym drożeje złoto świadczy o sporym wzroście zainteresowania metalami szlachetnymi i potencjalnym powrocie trendu przechodzenia inwestorów w strone aktywów “safe haven”.

Cena złota w górę przed wyborami w USA. Jak zachowają się notowania?
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Na rynku znacznie częściej spotykana jest sytuacja, w której ruchowi dolara odpowiada przeciwne zachowanie kursu złota, bowiem cenny kruszec denominowany jest w USD.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/USD): prognoza niepewnej przyszłości na kolejne miesiące

Kurs złota a wybory w USA

Zdecydowany manewr notowań złota nastąpi jednak raczej po wyborach prezydenckich, a sam sposób w jaki przegrany kandydat przyjmie informacje o swojej porażce może zadecydować o przyszłym trendzie.

W przypadku jeśli wygrana jednego z rywali będzie druzgocąca – sytuacja będzie klarowna i polityczne życie w USA potoczy się spokojnym torem. Jednak porażka o włos może być przyczynkiem do potencjalnej długotrwałej wojny dyplomatycznej i spektaklu, który może przerodzić się w procesy sądowe i groźby powtórzenia wyborów. Jeszcze kilka tygodni temu Trump stwierdził, że możliwe jest, że nie będzie chciał pokojowo opuścić stanowiska.

Na ten moment zdaniem sondaży zwycięstwo przypadnie kandydatowi Demokratów, jednak walka w krytycznych dla wyniku wyborów stanach zwanych “swing states” jest nadal zacięta. Sukces Bidena nie jest jeszcze przesądzony.

Dodatkowo, pozytywną presję na notowania złota wywierać może wizja nadchodzącego pakietu fiskalnej stymulacji gospodarki, który w przypadku zwycięstwa Demokraty ma być nawet o 20% większy od propozycji Republikanów.

Obecnie, Partia Demokratyczna posiada większość w Izbie Reprezentantów Kongresu, jednak Senat nadal należy do Partii Republikańskiej. Przejęcie Białego Domu zapewne zadecydowałyby o wygranej opcji niebieskiego obozu, a to oznaczałoby większy zastrzyk pieniądza dla gospodarki i większy bodziec dla ewentualnego ruchu ceny złota na północ.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here