Naga MarketsCena złota w dół w obliczu informacji o rozpoczęciu szczepień w USACena złota spot spadła w poniedziałek rano na fali informacji o rozpoczęciu szczepień przeciwko koronawirusowi, co wywołało odpływ kapitału z rynków metali szlachetnych w kierunku grup ryzykownych aktywów, takich jak akcje.

  • Powszechne szczepienia zostały zaakceptowane w Stanach Zjednoczonych
  • Amerykańskie agencje wybrały środek Pfizera
  • Negocjacje umowy między UK a UE zostały znów przedłużone, a do osiągnięcia porozumienia zostało nieco ponad dwa tygodnie

Kurs złota w dół w poniedziałek

Cena złota spot w porannej części poniedziałkowej sesji opadła o 0,30% do 1833,78 dol. Zasadniczym powodem zniżki ceny złota zdaje się być wdrożenie szczepionek na COVID-19, które w niedzielę zostały oficjalnie zaakceptowane przez amerykańską agencję US Centers for Disease Control and Prevention. Wcześniej, zielone światło w poniedziałek dała FDA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota w dół w obliczu informacji o rozpoczęciu szczepień w USA
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem, pierwsze szczepionki mogą być już podawane pacjentom od poniedziałku, a dostawy rozpoczęły się już w dzień decyzji. Przed tygodniem, masowe szczepienia ochronne rozpoczęła Wielka Brytania.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia jednak tempa, a restrykcje ograniczające gospodarczą aktywność zapewne będą jeszcze obowiązywać przez dłuższy czas. Między innymi, Niemcy rozważają przedłużenie obowiązywania ograniczeń na kolejne tygodnie.

Częściowym wsparciem dla cen złota były pogłoski o postępie negocjacji nad nowym pakietem stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych, które od wielu miesięcy były w impasie. Obecnie, najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest wdrożenie okrojonego programu zakładającego łączną sumę pomocy gospodarce o wartości 908 mld dol. Jak stwierdził jeden z czołowych polityków z ramienia Demokratów, jego partia może być skłonna do kompromisu.

Plus500

Na ten tydzień zaplanowane jest dwudniowe spotkanie przedstawicieli Rezerwy Federalnej, którzy mają debatować nad wytycznymi przyszłej polityki monetarnej. Zdaniem ekspertów, należy spodziewać się rozszerzenia programów skupu długoterminowych obligacji, aby opanować ich wzrastającą dochodowość, co wywoływało także presję na kursie dolara.

Zobacz również: Kurs euro z niepewną przyszłością. “No deal” bardzo możliwy zdaniem premiera UK

Rozmowy dotyczące nowej umowy handlowej między Unią Europejską oraz Wielką Brytanią zostały przedłużone o kolejny tydzień pomimo wyznaczenia ostatecznego terminu na dojście do porozumienia na niedzielę przez premiera Borisa Johnsona oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen.

– Euforia związana ze szczepionką na koronawirusa w krótkim terminie prawdopodobnie przesłoni dalsze luzowanie polityki przez Rezerwę Federalną oraz pakiet stymulacji fiskalnej – skomentował sytuację Howie Lee, analityk w OCBC.

Autor poleca również:

 

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here