Naga MarketsCena złota w dół w czwartek pod presją nowych postanowień Fed o stopach proc.Cena złota spot spada w czwartek jako kontynuacja przeceny ze środy, gdy notowania zanurkowały po opublikowaniu przez Rezerwę Federalną postanowień z dwudniowego spotkania Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Zgodnie z oczekiwaniami (choć nieco niepewnymi), Fed zapowiedział wycofanie pandemicznego programu skupu aktywów do końca tego roku oraz wcześniejszą niż spodziewana podwyżkę stóp procentowych, co zmniejszyło atrakcyjność inwestycyjną złota.

Cena złota pod presją zapowiedzi Fed

Cena złota spot w czwartek rano osuwa się o 0,38% do 1761 dol. za uncję, choć jeszcze w trakcie środowej sesji była nawet tak wysoko jak 1787,3 dol.Warto zaznaczyć jednak, że zakres przeceny jest stosunkowo niewielki, biorąc pod uwagę, że jeszcze w poniedziałek notowania metalu szlachetnego były tak nisko jak 1742 dol. za uncję.

 

Cena złota w dół w czwartek pod presją nowych postanowień FOMC o stopach proc.
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Czwartkowa zniżka jest wynikiem opublikowanych w środę wieczorem decyzji Rezerwy Federalnej, a stopniowym wycofywaniu programu luzowania ilościowego i normalizacji polityki monetarnej. Jak stwierdził szef Fed, Jerome Powell, proces likwidacji pandemicznego programu skupu aktywów z rynku może rozpocząć się już po kolejnym, listopadowym spotkaniu banku.

Jak zwykle w ostatnim czasie, Rezerwa Federalna musi jednak zobaczyć spełnione dwa warunki: wysoką inflację oraz unormowaną sytuację na rynku pracy, a jak zaznaczył Powell, dane za wrzesień muszą okazać się bardzo dobre.

Co więcej, aż połowa członków FOMC jest za podwyżką stóp procentowych już w nadchodzącym roku, a powodem ma być wysoka i wzrastająca inflacja.

Plus500

Co to oznacza dla złota? Zapowiedź taperingu jeszcze w tym roku oraz wcześniejsze podwyżki stóp procentowych wspierają umocnienie dolara oraz wywołują wzrost rentowności amerykańskich obligacji, co zmniejsza atrakcyjność inwestycyjną złota i wywołuje negatywną presję na notowaniach metalu.

invest

Fed nie wyklucza pierwszych podwyżek już w 2022 roku (taki scenariusz póki co popiera 9 z 18 głosujących przedstawicieli instytucji), jednak skupi się na stopniowym podnoszeniu stóp przede wszystkim w latach 2023 i 2024. Poza tym, ogólnie podwyżki te nie mają być duże – na razie plan zakłada dotarcie do benchmarkowej stopy w wysokości 1% w 2023 r. i 1,8% w 2024 r., co na tle wielu krajów nadal jest wartością niską. – stwierdziła Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Indeks dolara w środę dobił do miesięcznych maksimów na 93,51 pkt, ale w środę spada do 93,26 pkt. Natomiast rentowność amerykańskich obligacji w czwartek wzrasta do 1,335%.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here