Naga MarketsCena złota pod presją silnego dolara.

W drugiej połowie minionego tygodnia notowania złota ruszyły dynamicznie w dół, czego rezultatem było zakończenie całego tygodnia w okolicach 1500 USD za uncję, czyli tuż przy ważnym psychologicznym poziomie wsparcia. Jak się jednak okazało – nie był to koniec ciągu zniżek.

Bieżący tydzień przynosi gwałtowne spadki notowań złota. Wczoraj cena tego kruszcu zniżkowała o około 2%, a dzisiaj kontynuuje poruszanie się w dół. Obecnie notowania żółtego metalu oscylują w okolicach 1465-1470 USD za uncję.

Ceny złota znajdują się obecnie pod wyraźną presją podażową, wynikającą z siły amerykańskiego dolara. U.S. Dollar Index przekroczył 99 pkt. po raz pierwszy od wiosny 2017 roku i zbliża się obecnie do ważnej bariery na poziomie 100 pkt. Ewentualne zatrzymanie się wzrostów przy tym psychologicznym poziomie może dać wytchnienie notowaniom złota i przerwać spadki, przynajmniej na chwilę.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Notowaniom złota ciążył także spadek awersji inwestorów do ryzyka, wynikający m.in. z nadziei na owocne negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami – kolejna runda ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Tymczasem najbliższe dni mogą przynieść mało wyraziste sesje w obliczu rozpoczętych właśnie tygodniowych obchodów święta narodowego w Chinach. Z technicznego punktu widzenia, kolejnym istotnym poziomem wsparcia są okolice 1446-1450 USD za uncję.

Wzrosty cen soi po zaskakującym raporcie USDA.

Wczoraj inwestorzy na rynkach zbóż wyczekiwali przede wszystkim raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Instytucja ta miała bowiem podać dane dotyczące zapasów zbóż i wielu towarów rolnych na koniec sezonu 2018/2019, czyli na dzień 1 września br.

Oczekiwano, że dane te zaprezentują wysoki poziom zapasów kukurydzy oraz soi, co potencjalnie mogłoby negatywnie wpłynąć na ceny obu tych towarów. Stało się jednak odwrotnie – wyliczenia USDA pokazały zaskakująco niski stan zapasów.

W przypadku soi, zapasy na dzień 1 września obliczone zostały na 913 mln buszli, podczas gdy oczekiwania zakładały około 982 mln buszli. Ten zaskakująco niski odczyt wywołał zwyżkę notowań soi w Stanach Zjednoczonych – wczoraj przekroczyły one poziom 9 USD za buszel, a dzisiaj kontynuują zwyżkę.

Warto jednak mieć na uwadze to, że zapasy soi i tak są o niebagatelne 108% większe niż rok wcześniej, głównie ze względu na spadek popytu na amerykańską soję ze strony Chin w wyniku konfliktu handlowego. A więc wczorajszy pozytywny akcent jeszcze nie wystarczy, aby wzrosty cen soi były długotrwałe.

Notowania soi w USA – dane dzienne
Notowania soi w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here