Naga MarketsCena złota w czwartek ponownie wybija powyżej 1800 dol. za uncjęCena złota wzrasta w czwartek ponownie powyżej poziom 1800 dol. za uncję w obliczu spadku rentowności amerykańskich obligacji i obaw o wzrost inflacji, a także nadchodzących spotkań banków centralnych.

Złoto w górę w czwartek rano

Cena złota spot w czwartek rano wzrasta o 0,25% do 1801,42 dol. za uncję kontynuując zwyżkę ze środy, gdy zyskała ona finalnie 0,23%.Łącznie od początku października kurs złota wzrósł o 0,25% i jeśli ten tydzień zakończyłby się na obecnym poziomie, będzie to trzeci z rzędu wzrostowy tydzień.

Cena złota w czwartek ponownie wybija powyżej 1800 dol. za uncję
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Jednym z czynników wspierającym notowania złota w ostatnich dniach jest spadek rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Jeszcze przed tygodniem wynosiła ona nawet 1,70% i była najwyższa od maja tego roku, jednak w czwartek rano jest to zaledwie 1,54%.

Wsparciem dla notowań złota jest także osłabienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara od początku października opadł o 0,41%.

Cena złota w czwartek ponownie wybija powyżej 1800 dol. za uncję
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Inwestorzy wyczekują meetingu przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, którzy spotkają się w czwartek i będą debatować na wytycznymi polityki monetarnej na kolejne miesiące. Zdania analityków co do spodziewanych postanowień ze strony EBC są podzielone. Część twierdzi, że dopiero grudniowe spotkanie przyniesie kluczowe decyzje.

Wcześniej w tym tygodniu, o podtrzymaniu obecnie prowadzonej polityki pieniężnej poinformował Bank of Japan. Zdaniem prognostów banku, inflacja w Japonii będzie zapewne poniżej celu przez kolejne dwa lata.

Z kolei, na następny tydzień zaplanowane są spotkania Bank of England i Rezerwy Federalnej. Szczególnie ważne jest to drugie, a duża część analityków spodziewa się przedstawienia przez Fed decyzji o rozpoczęciu taperingu, czyli redukcji zakresu programu skupu aktywów z rynku.

Wspierający złoto sentyment nieco wygasa w perspektywie zbliżania się do spodziewanej decyzji Rezerwy Federalnej co do taperingu i prognozowanych podwyżek stóp procentowych w połowie 2022 roku. – stwierdzili analitycy ANZ.

Ich zdaniem, cena złota może jeszcze wzrosnąć w tym roku.

Negatywne realne stopy procentowe i ryzyka inflacyjne mogą pomóc notowaniom złota wykonać ruch w kierunku 1850 dol. za uncję przed przeceną w przyszłym roku. – dodali.

Zobacz również: Cena ropy WTI opadła w czwartek do dwutygodniowych minimów

fpmarkets

Spoglądając na sytuację techniczną, dostrzec można, że wykres złota zmierza do potencjalnego ukończenia formacji odwróconych głowy i ramion (odwrócony RGR). Linia szyi umiejscowiona jest na 1830 dol. za uncję i właśnie tam musi dojść kurs złota, aby można było mówić o faktycznym powstaniu formacji i rozważać jej ewentualne skutki.

Cena złota w czwartek ponownie wybija powyżej 1800 dol. za uncję
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Potencjalnym rezultatem może być zdecydowane wybicie kursu złota w górę, w kierunku 1860 dol. za uncję, a może nawet 1890 dol. za uncję, jednak ponownie: formacja nie jest jeszcze finalnie utworzona ani potwierdzona.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here