Naga MarketsCena złota spot w dół w piątek. Bank of England podążą śladami FedCena złota spot w piątek rano wzrasta o 0,52% do 1751 dol. za uncję odrabiając część strat z czwartkowej sesji, która finalnie przyniosła przecenę o o niemal 1,5% do 1742 dol. za uncję. Zapowiedzi normalizacji polityki monetarnej przez Fed czy BoE zaważyły na złocie, a stosunkowe uspokojenie sytuacji związanej z Evergrande odjęło nieco znaczenia czynnikowi risk-off.

  • Na rynku azjatyckim wciąż odczuwalne są niepokoje związane z zadłużeniem Evergrande, choć amerykańska giełda ponownie pnie się do góry
  • S&P 500 zyskał w czwartek ponad 1,2%
  • Od początku roku cena złota spadła o blisko 8%

Złoto tanieje w piątek, drugą sesję z rzędu

Cena za złoto spot w porannej części piątkowej sesji odbija w górę o 0,52% do 1751,35 dol. za uncję, po tym gdy sesję wcześniej opadła ona do dwu- i półmiesięcznych minimów na 1737 dol.Łącznie we wrześniu złoto potaniało już o 3,45%, a od początku tego roku o blisko 8%.

Cena złota spot w dół w piątek. Bank of England podążą śladami Fed
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Głównym czynnikiem, który wywarł spadkową presję na notowaniach metalu szlachetnego był ogłoszony przez Rezerwę Federalną tapering i to jeszcze w tym roku, a także spodziewane podwyżki stóp procentowych nawet już w 2022 roku – za czym opowiedziała się połowa członków FOMC.

Oczekiwane zacieśnianie polityki pieniężnej oznacza potencjalne umocnienie dolara i wzrost rentowności obligacji, a to przeważnie wywołuje negatywną presją na notowaniach metalu szlachetnego.

Plus500

Do podwyżek stóp procentowych czy redukcji zakresu programu skupu aktywów przez Fed wymagana jest jednak stabilna sytuacja na rynku pracy. Czwartkowy odczyt wskaźnika initial jobless claims, czyli cotygodniowych zgłoszeń po zasiłek dla bezrobotnych wyniósł 351 tys. przekraczając oczekiwania analityków o 31 tys. i poprzedni odczyt o 26 tys.

Jednak wciąż jest to odczyt znacznie mniejszy niż jeszcze przed kilkoma miesiącami i został on przez rynek uznany raczej za rezultat wskazujący na podtrzymanie trendu stabilizacji sytuacji.

invest

Zobacz również: Dogecoin coraz bardziej popularny. Kolejne firmy akceptują płatności w DOGE

W tym tygodniu swoją decyzję monetarną przedstawił również Bank of England i choć brakowało konkretnych deklaracji, to przedstawiciele banku stwierdzili, że kwestia podwyżek stóp procentowych jest obecnie „silniejsza niż wcześniej”.

Pozostając na froncie monetarnym, szwajcarski SNB postanowił utrzymać stopy procentowe i nie podążył retoryką Fed oraz BoE.

Na azjatyckim rynku akcyjnym wciąż odczuć można niepokój związany z kwestią zadłużonej chińskiej spółki Evergrande oraz potencjalnymi skutkami w przypadku jej niewypłacalności. Z jednej strony chiński rząd chce pokazać, że dyscyplinuje spółki finansowo, a z drugiej nie chce efektu domina, który w przypadku niespełnienia warunków spłaty zadłużenia przez giganta nieruchomości mógłby pociągnąć w dół inne spółki.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here