Naga MarketsCena złota spot vs futures, komentuje J. Jakubiuk, Mennica SkarbowaO tym, że złoto cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w trakcie kryzysów inwestorzy mieli okazję przekonać się między innymi w 2008. Najsłynniejszy metal szlachetny jest bezpieczną przystanią również w trakcie obecnej recesji i zyskuje już prawie 10% od początku roku. Na rynku doszło jednak do bezprecedensowego rozwarstwienia cen pomiędzy rynkiem fizycznego złota a wyceną kontraktów futures na cenny metal. O sytuacji i cenach złota Krzysztof Kamiński z Comparic24.tv rozmawiał z Jackiem Jakubiukiem, dyrektorem ds. rozwoju biznesu spółki Mennica Skarbowa S.A.

Złoto droższe na rynku futures niż w rzeczywistości. Inwestorzy liczą na skok ceny?

Na rynku spot za uncję złota w szczytowym momencie kwietnia płacono niemal 1750 dolarów. W tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykańskiej giełdzie COMEX były wyceniane na niemal 1800 dolarów. Zazwyczaj różnice pomiędzy cenami spot oraz futures występują, oscylują jednak w granicach kilku dolarów. Sporą różnicę widać również w środę, kiedy na COMEX kontrakt terminowy kosztuje 1702 dolar, a cena spot wynosi 1682 dolary.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs złota, kontrakty terminowe na Comex oraz rynek spot (OANDA) | Wykres miesięczny
Kurs złota, kontrakty terminowe na Comex oraz rynek spot (OANDA) | Wykres miesięczny

Podstawową różnicą pomiędzy złotem fizycznym, a notowaniami złota na rynku futures to fakt, że te pierwsze po prostu jest (…) Jeżeli chodzi o różnice cenowe, które pojawiły się w ostatnim czasie to widzimy, że cena złota fizycznego pozostaje niższa niż cena kontraktów co pokazuje, że inwestorzy wierzą w droższe złoto na rynkach finansowych – komentował Jacek Jakubiuk.

Powodem zaistniałej obecnie sytuacji jest fakt, że w obliczu niepewności rynkowej rośnie popyt na złoto, również to fizyczne. Ograniczona ilość fizycznego surowca na świecie oraz składowanie sporej jego ilości w skarbach banków centralnych powodują jednak, że przy nadmiernym popycie szybki dostęp do cennego metalu może być utrudniony, a w obecnym kryzysie w niektórych mennicach po prostu zabrakło fizycznego surowca. Obawy o brak fizycznych dostaw kruszców wywołanych zakłóceniami koronawirusowymi przekłada się bezpośrednio na wzrost wartości kontraktów terminowych. Inwestorzy są bowiem pewni, że przy ograniczonej podaży i wysokim popycie, złoto nadal powinno się umacniać.

Spread na złocie kilkukrotnie większy niż w normalnych warunkach

– Jeżeli chodzi o różnicę cen pomiędzy rynkiem fizycznego złota oraz złota futures to spread oscyluje zazwyczaj w okolicach 7-8%, w tych wyjątkowych tygodniach dochodził jednak nawet do 20-30%. Wartość spot plasowała się jednocześnie wyraźnie poniżej ceny skupu oraz ceny sprzedaży. Złota zaczęło bardzo mocno brakować na rynku po tym jak jego wzmożona sprzedaż była obserwowana praktycznie od początku roku – dodawał Jakubiuk.

Mennica Skarbowa S.A. zajmuje się obrotem (sprzedażą i skupem) oraz przechowywaniem towarów inwestycyjnych, takich jak złoto, srebro i diamenty oraz doradztwem w zakresie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego w ramach inwestycji alternatywnych. Spółka od kwietnia 1998 roku notowana jest na GPW.Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here