Naga MarketsCena złota spot spada w piątek poniżej 1900 dol. za uncjęCena złota spot w piątek rano spada poniżej 1900 dol. pod presją wzrostu rentowności amerykańskich długoterminowych obligacji skarbowych oraz umocnienia dolara. W ostatnim dniu roboczym tego tygodnia poznamy dane dotyczące wydatków osobistych Amerykanów w ostatnim miesiące. Wynik może być odczytany jako sugestia co do spodziewanej inflacji, a to z kolei może przełożyć się na zachowanie notowań złota, które powszechnie uważane jest zabezpieczenie przed wzrostem cen.

Cena złota ponownie poniżej 1900 dol. za uncję

Cena złota spot w porannej części piątkowej sesji osuwa się o 0,38% do 1889,4 dol. za uncję i zmierza do zakończenia czwartego tygodnia z rzędu na plusie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Łącznie, od dołka z przełomu marca i kwietnia, gdy 31 marca złoto potaniało do okolic 1680 dol. za uncję, notowania metalu szlachetnego zyskały 12,6%.

Cena złota spot spada w piątek poniżej 1900 dol. za uncję
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Przyczyną przeceny na złocie w piątek rano jest wzrost rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich, która wynosi obecnie 1,622%. Im wyższa rentowność, tym większa presje spadkowa na kursie ceny złota, które jest alternatywnym aktywem do lokowania środków z myślą o stabilnej stopie zwrotu w długim terminie.

Wyższa rentowność obligacji USA wpłynęła także na umocnienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara w piątek wzrasta o 0,11% do 90,1 pkt. porzucając czteromiesięczne minima osiągnięte we wtorek w tym tygodniu przy 89,6 pkt.

Cena złota spot spada w piątek poniżej 1900 dol. za uncję
Indeks dolara. Źródło: tradingview.com

Jak podał New York Times, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden będzie starał się zapewnić wydatki publiczne w budżecie na rok fiskalny 2022 w wysokości około 6 bln dol. Czy tak się stanie, dowiemy się w piątek, gdy Biały Dom przedstawi finalną wersję projektu budżetu.

Zobacz również: Akcje Tesli w górę, firma Elona Muska wprowadziła nowy system autonomicznej jazdy

W piątek poznamy także dane dotyczące wydatków osobistych Amerykanów. Odczyt może rzutować na oczekiwania co do inflacji w USA, a to może mieć przełożenie na zachowanie dolara oraz notowania złota.

invest

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kluczowy będzie jednak przede wszystkim komentarz Rezerwy Federalnej: ewentualna zmiana retoryki w sprawie inflacji i stóp procentowych mogłaby wywołać istotne ruchy notowań aktywów na globalnych rynkach.

Otoczenie niskich stóp procentowych jest korzystne dla złota, ponieważ tworzy sytuację, gdy wysoka inflacja powoduje ujemne realne stopy procentowe, co sprawia, że wzrasta atrakcyjność inwestycyjna złota.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin wykres | lotos giełda | funt brytyjski | forex brokerzy | comparic pl |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here