Naga MarketsCena złota spot spada trzecią sesję z rzędu w czwartekCena złota spot w czwartek rano spada już trzecią sesję z rzędu opadając poniżej 1890 dol. za uncję w oczekiwaniu na spotkanie Europejskiego Banku Centralnego oraz publikację danych dotyczących inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.

Złoto w czwartek rano w dół przed spotkaniem EBC

Cena za złoto spot w porannej części czwartkowej sesji opada o 0,13% do 1886 dol. za uncję. To już trzecia spadkowa sesja z rzędu, choć trzeba zaznaczyć, że zakres zniżki jest dość mały.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze 1 czerwca notowania kruszcu wyznaczyły 5-miesięczne maksima na 1916 dol. za uncję, po trwającym od początku tego kwartału rajdzie rozpoczętym na lokalnych minimach na 1680 dol. za uncję.

Cena złota spot spada trzecią sesję z rzędu w czwartek
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Rynek metali szlachetnych cechuje się w ostatnich dniach niską zmiennością wyczekując publikacji danych inflacyjnych za maj ze Stanów Zjednoczonych, które pojawią się w czwartek wieczorem. Zaprezentowany miesiąc temu zannualizowany odczyt za kwiecień (+4,2%) okazał się najwyższy od września 2008 roku, czyli czasów poprzedniej dużej recesji.

Jeśli opublikowany dzisiaj odczyt okaże się wyższy od oczekiwań, to wbrew przeważnie przyjmowanej zasadzie, że złoto drożeje, gdy inflacja jest wysoka, może dojść do realizacji przeciwnego scenariusza. Potencjalnie, wyższy odczyt inflacji CPI w USA może w krótkim terminie być niedźwiedzim bodźcem dla cen złota, bowiem może to oznaczać pojawienie się głosów o podwyższeniu stóp procentowych przez Fed.

Zobacz również: Bitcoin to oszustwo, a dolar powinien pozostać walutą świata, uważa Donald Trump

Na ten moment amerykański bank centralny wciąż trzyma się swoich zapowiedzi, że podwyżki stóp procentowych nie nastąpią prędko. Jednak szereg ekspertów sądzi, że gdy inflacja okaże się wysoka, to Fed zareaguje wcześniej. Być może odpowiedź poznamy niedługo, bowiem sesja Q&A z  przedstawicielami Rezerwy Federalnej odbędzie się w przyszłym tygodniu.

fpmarkets

invest

Natomiast już w tym tygodniu, w czwartek, odbędzie się spotkanie EBC, na którym zostaną zaprezentowane wytyczne polityki pieniężnej na kolejne miesiące. Rozpocznie się ono o 13:45 polskiego czasu. Analitycy w dużej mierze są przekonani, że EBC nie zaprezentuje żadnych zmian zarówno w kwestii stóp procentowych czy redukcji programu skupu aktywów, przynajmniej w najbliższym czasie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here