Naga MarketsCena złota spot powyżej 1800 dol. w oczekiwaniu na kluczowe spotkanie FOMCCena złota spot ponownie wybiła powyżej 1800 dol. za uncję powstrzymując na ten moment przecenę złota poniżej tej granicy. Niewykluczone, że taka zniżka może wystąpić z uwagi na bardzo ważne wydarzenie: spotkanie FOMC, które zakończy się w środę wieczorem. Postanowienia członków organu Fed będą kluczowe dla zachowania rentowności obligacji i w konsekwencji dla notowań złota.

Złoto w górę w środę, ponownie powyżej granicy 1800 dol. za uncję

Cena złota spot w środę rano wzrasta o 0,26% doprowadzając do wybicia powyżej bariery 1800 dol. do obecnie notowanych 1803,84 dol. za uncję.Inwestorzy na rynku metali szlachetnych zapewne w napięciu wyczekują spotkania FOMC – organu kształtującego wytyczne amerykańskiej polityki pieniężnej – które trwa od wtorku do środy. Oficjalne postanowienia Komitetu przedstawione zostaną w środę o godzinie 20:00 polskiego czasu. Tuż po nich, głos zabierze sam przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.

https://s3.tradingview.com/snapshots/m/munczUUE.png

Kluczowe będzie przede wszystkim to, jak Fed/FOMC zareaguje na wskaźniki inflacji w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu wyniosła ona aż 5,4% w ujęciu rocznym, po tym gdy w maju było to 5%, a w kwietniu 4,7%. Jak do tej pory, przedstawiciele banku centralnego twierdzili, że to zjawisko przejściowe.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu, taki wzrost poziomu cen zostałby uznany przez bankierów za wysoki i zapewne podjęte zostałyby kroki mające na celu jego redukcję. Jednak, Rezerwa Federalna od sierpnia 2020 roku inaczej interpretuje cel inflacyjny i może zezwolić na wzrost inflacji powyżej poziomu 2% na pewien czas, by uśrednić wskazania po miesiącach inflacji poniżej 2%.

Zatem, jeśli FOMC podtrzyma obecne stanowisko wobec inflacji i nie zmieni podejścia do stóp procentowych zapowiadając kontynuację akomodacyjnej polityki, to możliwe, że na rynku złota niewiele się stanie, a warunki będą sprzyjać potencjalnemu umocnieniu.

Jednak sugestie co do podwyżki stóp procentowych oraz zacieśniania polityki mogą wywołać presję spadkową na notowaniach złota.

invest

Nie sądzę, że zobaczymy duże zaskoczenia po spotkaniu ze strony Fedu. Możliwe, że pozwoli ono na zniwelowanie części niepewności. Może rentowność obligacji wzrośnie o punkt bazowy albo dwa, ale nie jestem pewna co do tego, że zobaczymy jakieś większe ruchy. – stwierdziła Victoria Fernandez, główny strateg rynkowy Crossmark Global Investments.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wysoka zmienność może pojawić się z uwagi na zmianę w wytycznych polityki monetarnej, w sytuacji gdy rynki reagują na każdą informację ze strony Rezerwy Federalnej. – zaznaczył Mobeen Tahir, dyrektor badań w WisdomTree. – Jeśli Rezerwa Federalna zostanie zmuszona do „mocnego zwolnienia” akomodacyjnej polityki monetarnej w celu kontroli inflacji, to może to spowodować zjawisko „taper tantrum”.

Taper tantrum to sytuacja, w której zapowiedź zacieśniania polityki wywołuje gwałtowny wzrost rentowności obligacji skarbowych. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w USA w 2013 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs asseco | akcje giełdowe | kurs eurocash | gpw benefit | kurs kuny chorwackiej | kurs ropa |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here