Naga MarketsCena złota spot opada trzecią sesję z rzędu. Czy byki utraciły siłę?Cena złota spot w czwartek podrożała do 1850 dol. za uncję, jednak poziom ten nie został utrzymany i w piątek rano złoto tanieje do 1834 dol. wskutek niewystarczającej aktywności strony popytowej.

  • Europejski Bank Centralny rozszerzył skup aktywów, który przekroczy astronomiczną kwotę 2 bln dol.
  • Nadchodzące spotkanie Fed również może pokazać nowe gołębie podejście banku
  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA pod znakiem zapytania

Złoto spot zmierza do zakończenia tygodnia spadkiem

Cena za złoto spot w porannej części piątkowej sesji opada o 0,18% do 1834,03 dol. za uncję, co oznacza, że złoto w tym tygodniu potaniało jak do tej pory o 0,31%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota spot opada trzecią sesję z rzędu. Czy byki utraciły siłę?
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Sentymentem ważącym obecnie na notowaniach złota jest progres badań nad szczepionką, która jest już wdrażana w kilku państwach. Wielka Brytania z początkiem tego tygodnia rozpoczęła powszechne szczepienia z wykorzystaniem środa przygotowanego przez amerykańską firmę Pfizera Inc. we współpracy z niemieckim BioNTech.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, agencja Food and Drug Administration zdecydowaną większością głosów zarekomendowała wdrożenie szczepionki, jednak jej ostateczne zatwierdzenie do użytku nastąpi jeszcze za kilka dni. W tym przypadku, również mowa o środku od Pfizera.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia jednak tempa, a łączna liczba przypadków choroby przekroczyła już 70 mln osób.

Cena złota zdaje się potrzebować silnego bodźca do wyłamania się z trendu spadkowego, który trwa już od połowy sierpnia, czyli od wyznaczenia maksimum wszechczasów na 2075 dol. za uncję. Od tamtego czasu, kurs kruszcu opadł już o ponad 11,6%.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Takim czynnikiem generującym odwrót trendu mogłoby być wdrożenie pakietu stymulacji fiskalnej w USA. Jednak impas w tej sprawie nadal trwa i zdaje się, że jednoznacznej deklaracji dotyczącej programu ratowania gospodarki opinia publiczna nie pozna co najmniej do końca tego roku. Na ten moment najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zatwierdzenie pakietu o mniejszej łącznej kwocie w okolicach 900 mld dol.

Wzrost kursu złota mogłaby także wywołać zmiana kursu polityki monetarnej Fed w kierunku gołębiego nastawienia. Możliwe, że taka nastąpi po spotkaniu FOMC planowanym na 15-16 grudnia.

Zobacz również: Goldman Sachs przewiduje długotrwały rynek byka dla niemal wszystkich surowców

Europejski Bank Centralny zdecydował się rozszerzyć program awaryjnego skupu aktywów o kolejne 500 mld euro, co w połączeniu z poprzednimi działaniami w ramach ratowania podupadającej gospodarki strefy euro z uwagi na pandemię, daje łączną kwotę 1,85 bln euro. Program został także wydłużony do marca 2022 roku.

– Z technicznego punktu widzenia, kurs złota spot wygląda neutralnie w wąskim zakresie 1828 – 1846 dol. za uncję – stwierdził analityk Reutersa, Wang Tao.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here