Naga MarketsCena złota spada przez umocnienie dolara i informacje o szczepionce na COVIDCena złota w czwartek rano opada na fali rosnącego pesymizmu związanego z rozwojem pandemii koronawirusa. Spadkom pomógł umacniający się dolar, a informacje o szczepionce na koronawirusa dodatkowo napędziły negatywne dla złota sentymenty.

  • Zapowiedzi Joe Bidena sugerują, że pakiet ratunkowy dla amerykańskiej gospodarki może być kwestią miesięcy, a nie dni czy tygodni.
  • Przepchnięcie takiej dużej sumy pieniędzy stworzyłoby istotna presję inflacyjną i wpłynęłoby pozytywnie na wzrosty kursów metali szlachetnych
  • Od początku roku cena złota wzrosła o ponad 23%

Złoto tuż nad kluczowym wsparciem w zakresie 1850-1860 dol.

Cena złota spada przez umocnienie USD i informacje o szczepionce na COVID
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Cena złota spot w czwartek rano opada o 0,43% do 1865,41 dol. To już czwarta z rzędu spadkowa sesja, a w tym tygodniu notowania opadły już o 1,35%.

Jak do tej pory, w listopadzie cena złota spadła o 0,79%, co oznacza czwarty miesiąc spadków z rzędu. To seria, która zapoczątkowana została wyznaczeniem przez złoto maksimum wszechczasów w połowie sierpnia w okolicach 2075 dol. za uncję.

Aprecjacja USD jest dodatkowym czynnikiem, który spycha kurs złota w dół w czwartek. Po pięciu zniżkowych sesjach z rzędu, indeks dolara w porannej części czwartkowej sesji wzrasta o 0,19% do 92,48 pkt.

Cena złota spada przez umocnienie USD i informacje o szczepionce na COVID
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Zdaniem ekspertów z HSBC, obecnie dwa główne trendy kształtować będą notowania złota w krótkim terminie. Będzie to umocnienie dolara amerykańskiego oraz wzrost dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych.

Plus500

Analitycy HSB zwrócili także uwagę na to jak dobrze radziły sobie indeksy giełdowe w ostatnim okresie, co pokazało, że inwestorzy przeszli do aktywów bardziej ryzykownych, a aktywa safe-haven chwilowo utraciły swoją atrakcyjność. Miało to przełożenie na wycenę złota w ostatnich dniach.

Zobacz również: Bitcoin ma osiągnąć 1 bln dol. kapitalizacji rynkowej, zdaniem eksperta Bloomberga

Ta zmiana nastawienia inwestorów i psychologiczne odprężenie może nadal wpływać na cenę złota, znosząc ją w dół nawet do wsparcia w okolicach 1800 dol. za uncję. Dodatkowo, ewentualny wzrost dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych może wywrzeć jeszcze większą presję na notowania złota i napędzić przecenę w większym stopniu, przeczytać można w notatce HSBC.

Jednym z głównych ryzyk jakie towarzyszy rynkowi metali szlachetnych jest kwestia pogorszenia pandemii, a także terminu dostępności oraz skuteczności szczepionki. Jak stwierdził w środę Alex Azar, sekretarz U.S. Health and Human Services, autoryzacja i rozpoczęcie dystrybucji środka przeciwko zakażeniu koronawirusem jest już kwestią tygodni.

Na poziom wyceny złota wpłynie także ewentualne przepchnięcie przez Kongres pakietu stymulacji fiskalnej. Joe Biden stwierdził w środę, że liczy na większa skłonność Republikanów do osiągnięcia porozumienia w sprawie pakietu ratunkowego po tym, jak Donald Trump opuści urząd prezydenta pod koniec stycznia przyszłego roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here