Naga Markets

Cena złota spada poniżej 1810 USD za uncję. Dolar kontynuuje umocnienieKrajobraz na rynkach finansowych po wczorajszych wypowiedziach Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej: kurs EUR/USD spada poniżej 1,1200, a cena uncji do 1810 USD.

Cena złota spada w wyniku umocnienia dolara

Po dwudniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna nie zmieniła wysokości stóp procentowych w USA. Kluczową dla reakcji rynku okazała się jednak konferencja prasowa szefa Fed.Jerome Powell przekazał wczoraj, że już wkrótce właściwe będzie podniesienie docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych, ponieważ inflacja znacznie przekracza poziom 2 proc., a rynek pracy jest wystarczająco silny, aby podwyżki stóp procentowych mu nie zaszkodziły.

Zakończenie skupu aktywów już w marcu?

Począwszy od lutego, bank centralny USA będzie redukował program skupu aktywów do 30 mld dolarów miesięcznie i może zakończyć go już w marcu. Natomiast redukcja bilansu wynoszącego 8,9 bln dolarów rozpocznie się po podwyżce stóp procentowych, a Fed zamierza z czasem zmniejszać stan posiadania papierów wartościowych poprzez dostosowanie kwot reinwestowanych płatności kapitałowych – wynika z oświadczenia.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej Powell powiedział, że FOMC jest zdania, aby podnieść stopę funduszy Fed na marcowym posiedzeniu, jeśli będą ku temu warunki. Powell nie wykluczył również możliwości podwyżek stóp procentowych na każdym z kolejnych posiedzeń Fed.

Kolejna decyzja w marcu

Rynek stopy procentowej zaczął tym samym wyceniać możliwość już nie trzech czy czterech podwyżek stóp w 2022 r. w USA, ale aż pięciu. Tym przesunięciem w oczekiwanym oprocentowaniu dolara amerykańskiego można próbować tłumaczyć jego aktualne umocnienie na światowych rynkach.

Jednak trzeba też pamiętać, że tak agresywna ścieżka podwyżek może zostać wkrótce zdyskontowana przez rynek i bez nowych bodźców może być ciężko o utrzymanie obecnych trendów.

Kolejną decyzję Fed ogłosi 16 marca, gdy pojawią się także nowe projekcje makroekonomiczne FOMC. Mogą one określać oczekiwania wobec rynku pracy, inflacji, PKB oraz poziomu oprocentowania na koniec 2022 r.

XTB

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum gielda | kurs akcji biomed | kurs akcji selvita | średni kurs jena nbp | dzisiejszy kurs rubla | mercator notowania | kurs akcji mercator |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here