Naga MarketsCena złota spada nawet do 1990 dol., inwestorzy realizują zyski.Cena za złoto spot spadła we wtorek rano nawet do 1990 dol. za uncję wraz z umocnieniem się dolara w skutek eskalacji napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

  • Złoto spadło we wtorek rano nawet do 1990 dol. za uncję i na ten moment nadal jest poniżej 2000 dol.
  • Indeks dolara umacnia się z uwagi na zwiększony popyt na dolar wraz z eskalacją napięć między Chinami i USA.
  • Amerykańscy politycy nadal starają się dojść do porozumienia w sprawie kolejnej transzy “helicopter money”.

Złoto poniżej 2000 dol. za uncję

Cena złota spot w poniedziałek osunęła się do 2027,74 dol. za uncję, kontynuując spadki rozpoczęte po osiągnięciu maksimum wszechczasów na 2075,28 dol. Wtorek rano jest kontynuacją obniżki na złocie, a kurs zahaczył nawet od poziom 1990,19 dol. za uncję i obecnie nadal jest poniżej bariery 2 tys. dol. w okolicach 1995 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota spada nawet do 1990 dol., inwestorzy realizują zyski.
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Głównym powodem załamania się ceny złota zapewne jest realizacja zysków przez inwestorów, którzy skorzystali na niemal 14-proc. zwyżce notowań w kruszcu w ostatnim miesiącu.

Dolar umacnia się wskutek napięć USA-Chiny

Jednocześnie dolar umacnia się wraz z eskalacją napięć politycznych na linii Pekin – Waszyngton. Chiny w poniedziałek nałożyły sankcje na 11 amerykańskich obywateli, m.in. na członków Partii Republikańskiej w odwecie za podobne restrykcje ze  strony USA w zeszłym tygodniu. Obecnie indeks dolara jest na poziomie 93,625 pkt., choć jeszcze kilka dni temu indeks odbił się od oporu na 92,500 pkt. osiągając najniższy poziom od ponad 2 lat.

Tymczasem, przedstawiciele Partii Republikańskiej oraz sam prezydent Donald Trump twierdzą, że negocjacje dotyczące pakietu stymulacyjnego gospodarki zmierzają w dobrym kierunku.

Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, Steven Munchin, stwierdził, że pomiędzy partiami są pola, na których kompromis jest możliwy. Prezydent Donald Trump w poście na Twitterze poinformował, że czołowi przedstawiciele Partii Demokratów chcą się z nim spotkać, by przedyskutować kwestie programu ratowania gospodarki.

Zobacz również: Złoto ewakuowane z Hong Kongu przez inwestorów, wywiezione 10% prywatnych zapasów kruszcu

Potencjalnie, kolejne gwałtowne zwiększenie podaży pieniądza poprzez pakiet stymulacji fiskalnej oznacza wzrost inflacji w dłuższym terminie, co przełoży się na wzrost cen złota denominowanych w dolarze.

Scenariusz inflacji zdaje się nie budzić lęku o przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Ponad tydzień temu sam szef Fed, Jerome Powell, zapowiedział, że inflacja przekroczy cel inflacyjny. Natomiast wczoraj prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Chicago, Charles Evans, stwierdził, że legislatorzy powinni skoordynować swoje działania, aby pomóc ludziom dotkniętym przez pandemię, która doprowadziła do zakażenia ponad 5 mln Amerykanów.

– Handel złotem przyciągnął w zeszłym tygodniu dużo zwolenników szybkich pieniędzy i sądzę, że oczyszczenie długich pozycji zajętych w celach spekulacyjnych spowoduje nieco bardziej zbalansowany ruch złota w górę. – stwierdził Jeffrey Halley, analityk rynkowy w OANDA.

Autor poleca również:

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here