Naga MarketsCena złota spada już piąty dzień z rzędu. Czy to odwrót od kruszców?Cena złota w piątek rano kontynuuje trwającą już cały tydzień zniżkę, która oznacza, że notowania kruszcu prawdopodobnie po raz drugi z rzędu zakończą tydzień na minusie. Za taki spadek odpowiada informacja o progresie prac nad szczepionką oraz niespodziewany komunikat ze strony Rezerwy Federalnej, która zapowiedziała okrojenie programu  luzowania ilościowego.

  • Cena złota od początku roku wzrosła o około 23%
  • Notowania metalu szlachetnego w połowie sierpnia wyznaczyły maksimum wszechczasów na poziomie 2075 dol. za uncję
  • Od tego czasu, cena złota spadła o ponad 10%

Cena złota zmierza do zakończenia czerwienią 2. tygodnia z rzędu

Cena za złoto spot w piątek rano opada o skromne 0,07% do 1865,95 dol. za uncję, czyli już piątą sesję z rzędu. Każdy dzień w tym tygodniu kończył się osunięciem kursu złota, jednak łącznie ostatnie 5 dni przyniosły zniżkę o zaledwie 1,25%. Jednocześnie, gdyby listopad zakończył się już teraz to złoto potaniałoby już czwarty miesiąc z rzędu.

Cena złota spada już piąty dzień z rzędu. Czy to odwrót od kruszców?
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym sentymentem, który stoi za spadkami notowań złota jest nadzieja na poprawę sytuacji związanej z pandemią wskutek ewentualnego przyszłego wdrożenia szczepionki na koronawirusa. W ostatnich dwóch tygodniach pojawiły się trzy komunikaty, które zasugerowały, że pojawienie się finalnej wersji szczepionki i jej implementacja do powszechnego stosowania może być kwestią zaledwie kilku miesięcy, a może nawet tygodni.

Obecnie testowane wersje szczepionki Moderny oraz Pfizera mają skuteczność w okolicach 95%, jak wynika z informacji przedstawionych przez spółki farmaceutyczne. Obie wymagają jednak rygorystycznego przechowywania: Moderna w -20 stopniach Celsjusza, a Pfizer w aż -70.

Plus500

Tymczasem AstraZeneca, brytyjska firma, która również opracowuje szczepionkę na koronawirusa we współpracy z Uniwersytetem w Oksfordzie poinformowała, że jej środek przeciwko COVID-19 może skutkować silnymi efektami ubocznymi u starszych pacjentów.

Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, Steve Mnuchin, podjął decyzję o zredukowaniu części programu pożyczek prowadzonego przez Rezerwę Federalną. Niektóre z elementów pomocy Fedu mają zakończyć się już 31 grudnia. Jak twierdzą eksperci, dramatycznie obniży to skuteczność amerykańskiego banku centralnego w walce z trudną sytuacją w sektorze finansowym.

Zobacz również: Kurs dolara w górę po pięciu dniach spadków

Mnuchin poinformował, że nie przedłuży programów Fedu, które zostały zainicjowane w ramach CARES Act zatwierdzonego przez Kongres na początku pandemii. Ta ustawa umożliwiła Fed udzielenie pożyczek na rynkach finansowych o wartości nawet 4,5 bln dol.

Przedstawiciele Fed wyrazili swoje niezadowolenie z takiego obrotu spraw.

– Rezerwa Federalna wolałaby, aby pełen zestaw awaryjnych narzędzi, który został nadany na początku pandemii, nadal był dostępny by wypełniać swoją istotną rolę w ratowaniu naszej nadwyrężonej i wątłej gospodarki – stwierdzili przedstawiciele Fed w nietypowym oświadczeniu.

– To będzie wyboista droga dla złota w oczekiwaniu na pakiet stymulacji fiskalnej – stwierdził Stephen Innes, anaityk w AxiCorp.

– Złoto na ten moment zmierzać będzie w kierunku 1900 dol. do końca tego roku – dodał Innes.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here