Naga Markets

Cena złota spada, a rynek stara się zinterpretować wtorkową eksplozję w PolsceCena złota spada w środę z trzymiesięcznego szczytu osiągniętego w trakcie poprzedniej sesji, po tym gdy wypowiedzi prezydenta USA, Joe Bidena, uspokoiły inwestorów zaniepokojonych eksplozją w Polsce.

  • We wtorek w Przewodowie w Polsce w wyniku wybuchu zginęły 2 osoby. Możliwe, że był to efekt uderzenia rakiet rosyjskiej produkcji
  • Inflacja w USA okazała się niższa w październiku niż miesiąc wcześniej, co może sugerować, że peak wzrostu poziomu cen Amerykanie mają już za sobą
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Złoto tanieje w środę rano

Cena złota spot osuwa się w środę o 0,1% do 1777 dol. za uncję przerywając wzrostową serię, która w trakcie ośmiu ostatnich sesji zapewniła wybicie z dwuletnich minimów w górę o 9%.

Niepokoje geopolityczne przybrały na sile we wtorek, po tym gdy w Polsce blisko granicy z Ukrainą doszło do wybuchu, w którym zginęły dwie osoby. Jak wynika ze wstępnych informacji, był to efekt uderzenia rakiety. Minister Spraw Zagranicznych Polski przekazał, że była to rakieta rosyjskiej produkcji, ale nie jest jasne czy to system strony ukraińskiej czy rosyjskiej.

Cena złota spada, a rynek stara się zinterpretować wtorkową eksplozję w Polsce
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, w oparciu o wstępne informacje zasugerował, że wybuch mógł nie być spowodowany przez pocisk wystrzelony z Rosji. Rosja zaprzeczyła, że jest za to odpowiedzialna.

Zalecamy szczególną ostrożność i uwagę w interpretacji wiadomości związanych z tym incydentem. W sieci znajduje się duża liczba “fake-news”, a na ostateczne wyjaśnienie sprawy zapewne jeszcze poczekamy.

Tymczasem, stopa inflacji w USA okazała się niższa w październiku niż miesiąc wcześniej, jak wynika z opublikowanego przed tygodniem nowego odczytu CPI na poziomie 7,7% rdr. Spowodowało to powstanie nadziei, że amerykańska Rezerwa Federalna może zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych w przyszłości.

fpmarkets

Złoto jest uważane za bezpieczną inwestycję w czasach politycznej i finansowej niepewności, ale rosnące stopy procentowe mają tendencję do osłabiania atrakcyjności kruszcu, gdy rośnie rentowność długoterminowych obligacji skarbowych.

– Determinacja Fed, by obniżyć inflację, osłabiła złoto, ponieważ jastrzębia polityka zwiększyła rentowność, przyczyniając się do zachowań inwestorów typu “risk-off”. – zaznaczyli analitycy HSBC.

XTB

Zobacz również: Prognoza kursu euro: wysoka inflacja, kryzys energetyczny i możliwa recesja

Inwestorzy instytucjonalni wycofują się ze złota likwidując swoje udziały w funduszach ETF, ale wzrasta za to popyt na fizyczny kruszec, np. sztabki czy monety.

– Zakupy przez banki centralne gwałtownie wzrosły i uważamy, że ten składnik popytu, wraz z większymi zakupami biżuterii, wchłonie dalszą sprzedaż instytucjonalną. Złoto może jednak nie być w stanie przeprowadzić trwałego rajdu, przynajmniej do czasu zakończenia cyklu podwyżek stóp przez Fed pod koniec 2023 r. i wyhamowania rajdu dolara. – skomentowali analitycy HSBC.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPo bankructwie giełdy FTX ,firma BlockFi może niebawem złożyć wniosek o upadłość
Następny artykułStraty Bitcoina coraz bardziej dotkliwe. Współczynnik SOPR najniższy od marca 2020 r.
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here