Naga MarketsCena złota przez rok wzrosła o 35%. Co dalej z notowaniami cennego kruszcu?
Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

W 2004 r. złoto kosztowało 500 USD za uncję. Teraz ta cena przekracza 1 700 dolarów. Wbrew wyobrażeniom inwestowanie w złoto jest wysoce ryzykowne.

Cena złota dynamicznie rośnie w obliczu obaw inwestorów

Cena złota w dolarach przez rok wzrosła o 35 proc. Ponieważ polska waluta w tym czasie się osłabiła, to licząc w złotych ceny tego metalu szlachetnego jest już historycznie rekordowa.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Złoto drożało od kilkunastu miesięcy, bo polityka banków centralnych powoduje, że coraz większa grupa inwestorów będzie w ten sposób uzupełniać swoje portfele – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jeszcze półtora roku temu nie dla wszystkich było to oczywiste, dlatego złoto było dużo tańsze.

Polityka banków centralnych szybko się nie zmieni. Stopy procentowe pozostaną bardzo niskie. Dla polskich inwestorów sytuacja jest tym trudniejsza, że oprocentowanie lokat spada, gdy inflacja wzrosła.

Cena złota w dolarach nie jest jednak jeszcze rekordowa. W sierpniu 2011 r. trzeba było nawet płacić ponad 1 850 USD za uncję. Ren rekord może zostać przebity, ze względu na możliwą skalę recesji związanej z cyklem gospodarczym i koronawirusem.

– Jednak zalecam zachowanie ostrożności, bo cena złota nie jest już tak dobra, aby agresywnie w nie inwestować i trzeba uwzględniać zmiany kursu walut, bo dolar może się osłabić – komentuje ekspert XTB.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułColliers: Na rynek dostarczono ok. 50 tys. m2 powierzchni handlowej w I kw. 2020
Następny artykułIAB Polska: 87% firm z branży reklamy online odczuwa negatywne skutki pandemii
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here