Naga MarketsCena złota przerywa wzrostową passę spadając w piątek ranoCena złota spot w piątek rano nieznacznie opada przerywając wzrostową passę, która wyprowadziła notowania kruszcu do niemal 1900 dol. za uncję. Za zatrzymaniem zwyżki stoi aprecjacyjny ruch USD, który po osiągnięciu nowego dwu- i półletniego minimum odreagował silny trend spadkowy skromnym odbiciem.

  • Pakiet stymulacji fiskalnej jest coraz bliżej, jak zapowiadają amerykańscy politycy
  • Jednak wpływ jego ogłoszenia na rynek metali szlachetnych może okazać się niewielki
  • Wsparciem dla kursu złota w tym tygodniu były decyzje Fed

Złoto w piątek spada przez umocnienie dolara

Cena złota spot w piątek rano opada o 0,22% do 1881,49 dol. za uncję, jednak biorąc pod uwagę notowania od poniedziałku i  tak zmierza do zakończenia tygodnia o 2,30% na plusie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota przerywa wzrostową passę spadając w piątek rano
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Za przerwaniem kilkudniowej zwyżki notowań metalu szlachetnego odpowiada nieznaczny aprecjacyjny ruch kursu USD. Indeks dolara w porannej części piątkowej sesji wzrasta o 0,12% do 89,92 pkt., po tym jak w czwartek opadł do nowych 30-miesięcznych minimów na 89,73 pkt.

Cena złota przerywa wzrostową passę spadając w piątek rano
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Za wzrostem kursu złota w czwartek i w poprzednich dnia tego tygodnia stoi kilka czynników. Przede wszystkim rozwój pandemii zmusił szereg państw do wprowadzenia lub kontynuacji istniejących ograniczeń na kolejne tygodnie. Na taki krok zdecydowały się już kraje zachodnioeuropejskie, m.in. Niemcy, Francja czy Holandia.

Jak się okazało, optymistyczne bodźce związane z szczepieniami na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych czy wcześniej w Wielkiej Brytanii, zapewne były już z grubsza wliczone w cenę, przez co reakcja kursu na ich wprowadzenie nie była znaczna.

Plus500

W tym tygodniu wsparciem były także decyzje Rezerwy Federalnej, który zapowiedział kontynuację ekspansywnej polityki monetarnej. Program skupu aktywów z rynku ma być prowadzony aż do osiągnięcia znacznego postępu w wyprowadzeniu Stanów Zjednoczonych z kryzysu. W tym przypadku oznacza to osiągnięcie pełnego zatrudnienia oraz uzyskanie inflacji na poziomie ponad 2%, zgodnie z nową interpretacją celu inflacyjnego, który w skrócie przedstawić można jako “przeciętnie 2% w średnim terminie”.

Zobacz również: Kurs AUD/USD na 2-letnich maksimach po publikacji danych z rynku pracy

Pakiet stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych zdaje się być nieco bliżej, a zapowiedzi amerykańskich polityków brzmią coraz bardziej zdecydowanie.

– W obu partiach pojawia się odnowiony pogląd że to jest coś, co musimy zrobić. Sądzę, że istnieje szerokie, międzypartyjne wsparcie. – stwierdził demokratyczny senator, Michael Bennet.

Podsumowując, porażka nie wchodzi grę. – dodał pompatycznie amerykański polityk.

Jednak po wielu miesiącach negocjacji pakietu ratowania amerykańskiej gospodarki, wydawać się może, że scenariusz wdrożenia programu jest już wliczony w cenę.

– Pakiet stymulacji fiskalnej jest w mniejszym lub większym stopniu wliczony w cenę, przez co traderzy starają się zabezpieczyć zyski przed weekendem – uważa Margaret Yang, analityk w DailyFX.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here