Naga Markets

Cena złota może przekroczyć psychologiczny poziom 2000 dolarów. Bycze prognozy Crédit AgricoleOstatnie wydarzenia związane z zadłużeniem USA zwiększyły atrakcyjność złota, a inwestorzy po raz kolejny przekonali się o statusie metalu szlachetnego jako bezpiecznej przystani. Ryzyko polityczne USA również wpłynęło na popyt na surowiec ze strony globalnych banków centralnych w obliczu utrzymujących się obaw o dedolaryzację. W rezultacie cena złota ponownie porusza się blisko bariery 2000 dolarów za uncję. Czy rynkowe byki zdołają ją pokonać?

Cena złota zbliża się do okrągłej bariery 2000 dolarów za uncję

Notowania złota poruszają się w trakcie dzisiejszej sesji w okolicach poziomu 1955 dolarów za uncję i tym samym znajdują się najniżej od marca bieżącego roku. Zdaniem Doroty Sierakowskiej, analityka rynków surowcowych w DM BOŚ, cena surowca zaatakowała techniczne wsparcie, usytuowane właśnie w rejonie 1954 dolarów.







Skupiając się jednak na perspektywie długoterminowej, metal szlachetny może zdaniem analityków Crédit Agricole kontynuować swój główny wzrostowy trend i przebić wkrótce okrągłą psychologiczną barierę 2000 dolarów za uncję.

Ryzyko polityczne w USA może pozostać istotnym pozytywnym czynnikiem dla złota, nawet gdy obecny epizod dotyczący limitu zadłużenia zbliża się do pomyślnego rozwiązania. Zakładając, że zostanie on przedłużony do stycznia 2025 roku, polityczne spory dotyczące pułapu mogą zwiększyć ryzyko związane z wyborami prezydenckimi w USA w 2024 roku – napisali w swojej najnowszej nocie analitycy Crédit Agricole.


TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Dodatkowym atutem złota byłby słabszy amerykański dolar pod koniec 2023 roku i na początku 2024 roku – osłabiany przez zbliżający się cykl luzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną (Fed) w obliczu recesji w Stanach Zjednoczonych i spadającej inflacji. Przypominamy, że historycznie złoto było zawsze ujemnie skorelowane z wynikami dolara.

Wyniki poszczególnych walorów w miesiącach poprzedzających rezolucję w sprawie pułapu zadłużenia USA, od 1993 i 2000 r.; źródło: Crédit Agricole CIB, Bloomberg, Congressional Research Service, Bipartisan Policy Center

Warto również powołać się na historyczne dane, które pokazują, że złoto nie tylko wyróżniało się na tle innych walut podczas poprzednich epizodów związanych z pułapem zadłużenia, ale także zdołało utrzymać, a nawet zwiększyć swoje zyski w miesiącach następujących po rozwiązaniu pułapu zadłużenia.

Wyniki poszczególnych walorów w miesiącach po ustaleniu pułapu zadłużenia USA, od 1993 i 2000 r.; źródło: Crédit Agricole CIB, Bloomberg, Congressional Research Service, Bipartisan Policy Center

Analitycy Crédit Agricole zwrócili również uwagę, że obecne spekulacyjne długie pozycje na złoto znajdują się poniżej poziomów, które można było zaobserwować w ciągu ostatnich czterech lat, co sprawia, że wkrótce mogą one zwiększyć swoją ekspansję w odpowiedzi na potencjalny konflikt dotyczący pułapu zadłużenia.

Źródło: Crédit Agricole CIB, Bloomberg, CFTC
Źródło: Crédit Agricole CIB, Bloomberg, CFTC

– Mając na uwadze powyższe rozważania, podnosimy nasze prognozy dla złota na 2024 rok. Surowiec ma szansę przekroczyć swój rekordowy poziom 2075,47 dolarów z sierpnia 2020 roku w I kwartale 2024 roku. Perspektywy metalu szlachetnego mogą pozostać konstruktywne również w przyszłym roku, ponieważ niesłabnące ryzyko geopolityczne będzie napędzać motyw dedolaryzacji – czytamy w komunikacie banku.

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.