Naga MarketsCena złota przebiła 1900 dol. w obliczu rosnących obaw o rozwój pandemii w UKCena złota spot w poniedziałek rano chwilowo przebiła poziom 1900 dol. za uncję wzrastając w obliczu zaostrzenia reżimu epidemiologicznego w Wielkiej Brytanii w związku z nowym szczepem koronawirusa oraz międzypartyjnego porozumienia w Stanach Zjednoczonych w sprawie pakietu stymulacji fiskalnej.

  • Cena złota wybiła do miesięcznych maksimów
  • W Wielkiej Brytanii pojawił się nowy szczep koronawirusa, który cechuje się większą zdolnością do mutacji
  • W Stanach Zjednoczonych nastąpił przełom w związku z kontynuacją CARES Act

Złoto w górę na początku tygodnia

Cena złota spot w porannej części poniedziałkowej sesji wzrasta o 0,75% do 1895 dol. za uncję zmagając się z poziomem 1900 dol., który we wcześniejszej części dnia został pokonany, a notowania kruszcu dotarły do nawet 1906 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota przebiła 1900 dol. w obliczu rosnących obaw o rozwój pandemii w UK
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Kurs metalu szlachetnego zyskiwał w kolejnych trzech ostatnich tygodniach i zdaje się, że poziomy poniżej 1800 dol. zostały przez kurs odrzucone na dłuższy czas. Obecne sentymenty wskazują na możliwy powrót złota do łask po trwającym ponad miesiąc okresie, w którym globalny kapitał zmierzał w kierunku ryzykownych grup aktywów, jak np. rynki giełdowe.

Częściowo za taki stan rzeczy odpowiadają nowe informacje napływające z Wielkiej Brytanii, gdzie w związku z wykryciem nowego szczepu koronawirusa wprowadzone zostały nowe restrykcje. Szereg państw, m.in. Belgia, Niderlandy czy Włochy, w niedzielę zdecydował się na wycofanie wszystkich lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii do odwołania.

Zobacz również: Kurs dolara ma spaść w 2021 r. z trzech powodów, twierdzi analityk ING

Nowy szczep SARS-CoV-2 cechuje się znacznie większą zaraźliwością i zdolnością do mutacji. Jak twierdzą brytyjscy naukowcy, mutuje on od 1 do 2 razy na miesiąc. Szacują oni, że już ponad 60% Londyńczyków zakażonych koronawirusem w grudniu było ofiarą nowej wersji koronawirusa.

Dodatkowym wsparciem dla ceny złota było porozumienie między partiami w Stanach Zjednoczonych w sprawie programu ratowania gospodarki. Opiewający na kwotę ponad 900 mld dol. pakiet stymulacji fiskalnej będzie drugim największym w historii Stanów Zjednoczonych, tuż po CARES Act wprowadzonym po wybuchu pandemii koronawirusa.

Plus500

Pakiet ma być poddany głosowaniu w poniedziałek w obu izbach Kongresu, a następnie w ekspresowym tempie przesłany do Białego Domu, gdzie ostatecznie zatwierdzi go prezydent Donald Trump. Na ten moment nie został jeszcze upubliczniony tekst ustawy wprowadzającej program.

Informacja o rychłym wdrożeniu pakietu wywołała wzrost oczekiwań inflacyjnych, co przełożyło się na deprecjację dolara, a to spowodowało wzrost kursu złota, które jest powszechnie znane jako instrument zabezpieczający przed inflacją.

Nie będzie zaskoczeniem, gdy złoto potencjalnie przebije poziom 1900 dol. na dłużej. Dodatkowym wsparciem dla notowań kruszcu są także ostatnie decyzje Rezerwy Federalnej, która ogłosiła kontynuowanie luzowania polityki pieniężnej, zatem możliwe jest przetestowanie wyższych poziomów jeszcze w tym tygodniu.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here