Naga MarketsCena złota przebija z impetem 1880 dol., srebro w górę aż o 18% w ostatnich 5 dniachZłoto kontynuuje rajd w kierunku rekordowych szczytów z września 2011 roku i wyznacza kolejne 9-letnie szczyty pokonując w czwartkowy poranek barierę 1880 dol. za uncję.

  • Złoto w czwartek rano na ten moment przekroczyło 1884 dol. za uncję na COMEX.
  • Oznacza to wzrost ceny złota o niemal 5% w ostatnich 5 dniach.
  • Olbrzymie wzrosty mają też miejsce na kursie srebra, gdzie w ostatnich 5 dniach miała miejsce zwyżka o aż 18%.

Złoto zbliża się do rekordowych maksimów

Cena za złoto jest w silnym trendzie wzrostowym rosnąc w ciągu ostatnich 5 dni aż o ponad 4,6%. Zdecydowane przebicie psychologicznego oporu na 1800 dol. otworzyło kursowi drogę w kierunku rekordowych maksimów, ale zapewne nikt nie spodziewał się aż tak dynamicznego wzrostu.

Cena złota przebija z impetem 1880 dol., srebro w górę aż o 18% w ostatnich 5 dniach
Notowania ceny złota. Źródło: stooq.pl

Biorąc pod uwagę napiętą sytuację geopolityczną i rozwój pandemii, przebicie maksimum wszechczasów na poziomie 1920 dol. za uncję jest już zapewne tylko kwestią czasu.

Cenę złota napędzają obecnie przede wszystkim negatywne sentymenty gospodarcze. Rozwój pandemii zdaje się nie zatrzymywać: w Stanach Zjednoczonych łączna liczba przypadków choroby przekroczyła już 4,1 mln. W ostatnim tygodniu nowa liczba dziennych zachorowań to już średnio ponad 70 tys., podczas gdy jeszcze na początku czerwca było to niewiele ponad 20 tys.

Napięcia polityczne między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nasilają się. Rząd USA oskarżył chiński konsulat w Houston o szpiegostwo i wydał nakaz zamknięcia placówki. Wcześniej w tym tygodniu Donald Trump stwierdził, że Chiny wykorzystują obecną trudną sytuację gospodarczą do osiągania własnych korzyści. Sekretarz Stanu Mike Pompeo zapowiedział natomiast stworzenie międzynarodowego sojuszu gospodarczego przeciwko Chinom.

Zobacz również: Złoto zbliża się do historycznych maksimów, już ponad 1860 dol. za uncję.

Cena złota rośnie także z powodu słabnącego USD. Indeks dolara osunął się poniżej 95 dol. zbliżając się do lokalnego minimum wyznaczonego w połowie marca 2020 roku.

Cena złota przebija z impetem 1880 dol., srebro w górę aż o 18% w ostatnich 5 dniach
Notowania indeksu dolara. Źródło: stooq.pl

Srebro wystrzeliło w górę

O wiele mocniejsze ruchy niż na złocie miały miejsce na silnie skorelowanym z nim srebrem. W ostatnich 5 dniach kurs srebra na COMEX wzrósł o ponad 18% do 23,20 dol. Natomiast ostatnie 3 miesiące wykazało wzrost ceny aż o 51%. Takie wzrosty wynikają prawdopodobnie także ze zwiększonego zastosowania srebra w fotowoltaice i elektronice.

Co ciekawe złoto koreluje obecnie dodatnio z zachowaniem indeksów giełdowych, co jest dość interesującym zjawiskiem w okresie załamania gospodarczego. Przeważnie, ta zależność w takiej sytuacji jest odwrotna.

Cena złota przebija z impetem 1880 dol., srebro w górę aż o 18% w ostatnich 5 dniach
Porównanie ceny złota w USD (linia niebieska) do indeksu S&P500 (linia pomarańczowa) w ostatnim miesiącu. Źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here