Naga Markets

Cena złota pozostaje pod presją rosnących rentowności i drogiego dolaraNad rynkiem metali szlachetnych wciąż znajduje pod presja ze strony USD oraz rosnących rentowności amerykańskich obligacji. Mimo dużej zmienności, przez ostatni tydzień notowania złota zdołały odbić od minimów wyznaczonych 28 września i 21 października z okolicy 1615 USD za uncję i obecnie wynoszą 1662 USD. Jakie są perspektywy tego metalu na zbliżające się ostatnie miesiące 2022 r.?

Złoto przegrywa walkę z rosnącymi rentownościami obligacji

W ciągu ostatnich kilku miesięcy silniejszy dolar amerykański przyczynił się do trendu spadkowego tego surowca, ale podstawowy powód, dla którego większość analityków nie ma optymistycznej długoterminowej perspektywy dla złota, rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych pozostaje nienaruszony.

Złoto konkuruje z rynkami obligacji jako bezpieczna przystań… potencjalna podwyżka stóp procentowych o 75 do 100 punktów bazowych przez Fed może sprawić, że rynek obligacji będzie trochę bardziej atrakcyjny dla nabywców z bezpiecznej przystani niż normalnie byłby rynek złota być – Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures.

Notowania 10 letnich obligacji skarbowych USA, Źródło: TradingView
Notowania 10 letnich obligacji skarbowych USA, Źródło: TradingView

World Gold Council, organizacja zajmująca się rozwojem rynku dla przemysłu złota, niedawno wyraziła opinię, że ten towar będzie musiał stawić czoła dwóm kluczowym przeciwnościom. Prognoza Rady w połowie roku na temat złota nakreśliła następujące negatywne czynniki, które mogą wywierać presję na złoto: Wyższe nominalne stopy procentowe i potencjalnie silniejszy dolar.

Handluj na złocie w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Na dzień 26 października portal prognozujący oparty na algorytmach Wallet Investor był nieco niedźwiedzi w swoich krótkoterminowych prognozach, wskazując, że cena złota może zakończyć się w 2022 r. na poziomie 1626,80 USD, co stanowi 2,5% spadek w stosunku do obecnej ceny. Platforma była bardziej optymistyczna w swoich długoterminowych prognozach dotyczących metalu szlachetnego, ponieważ w prognozie cen złota na 2025 r. wartość tego towaru wzrosła do 1951,35 USD w grudniu tego roku.

Notowania złota. Źródło TradingView
Notowania złota. Źródło TradingView

Analityk Capital.com Piero Cingari z optymizmem patrzy na najbliższe miesiące dla rynku złota. Według niego przełom roku 2022/2023 przyniesie odbicie, co według niego wynika z sezonowości notowań kruszcu.

XTB

– Metal szlachetny wykazał w styczniu średni zwrot 1,6%, patrząc na dane z ostatnich 50 lat. Grudzień również wykazuje silną sezonowość (+1,5%), następnie maj (+1,3%) i wrzesień (+1,2%). Prawdopodobieństwo, że ceny złota przyniosą dodatnie zwroty w grudniu i styczniu wynosi odpowiednio 59% i 55%, wzmacniając silny sezonowy trend w tych miesiącach. Czynniki kulturowe leżące u podstaw indyjskiego sezonu ślubnego sprawiają, że miesiące grudniowe i styczniowe są dla złota – wskazał analityk.

Platyna odzyska dawną siłę?

W ostatnich dniach widać, że główne metale szlachetne dynamicznie reagują na spadek amerykańskich rentowności oraz pogłębiającą się korektę dolara, a przewodzi im platyna, która zarysowuje nowy trend wzrostowy.

Ceny platyny wzrosły o prawie 15% od około dwuletnich minimów obserwowanych na początku września, co można tłumaczyć nie tylko spadkiem amerykańskich rentowności oraz pogłębiającą się korektą dolara, ale także ogromnym wzrostem chińskiej produkcji pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV).

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGórnicy Bitcoina trzymają 1,5 mld dol. w BTC. Czy sprzedadzą?
Następny artykułKiyosaki znów ostrzega: Kryzys na horyzoncie. Kupuj Bitcoiny i złoto, póki FED nie zmienił zdania
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here