Naga MarketsCena złota ponownie powyżej 1900 dol., inflacja CPI w USA jeszcze wyższa niż kwietniuCena złota spot w piątek rano wzrasta o skromne 0,11%, ale to wystarcza, żeby powróciła ona powyżej granicy 1900 dol. Dane dotyczące inflacji CPI w USA w maju są wyższe od oczekiwań, ale okazało się, że na ten moment za mało, żeby wywołać reakcję Rezerwy Federalnej.

Cena złota w górę na fali osłabienia dolara

Cena złota spot w porannej części piątkowej sesji opada o 0,11% do 1900,36 dol. za uncję. Jeszcze w poprzedniej sesji notowania chwilowo zanurkowały do 1869 dol. za uncję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przebicie poziomu 1900 dol. za uncję oznacza także, że notowania metalu szlachetnego ponownie znalazły się na wyższych poziomach niż na początku roku. W ciągu tego kwartału kurs złota wzrósł o ponad 11%.

Cena złota ponownie powyżej 1900 dol., inflacja CPI w USA jeszcze wyższa niż kwietniu
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Rentowność amerykańskich obligacji w ostatnich dniach konsekwentnie spadała w oczekiwaniu na publikację danych dotyczących inflacji CPI w USA. Obecnie rentowność 10-latek USA jest na poziomie 1,43%, gdy jeszcze na przełomie marca i kwietnia było to nawet 1,77%. Ten spadkowy trend jest na ten moment dość solidnym wsparciem dla zwyżki cen złota.

Inflacja CPI w USA wyniosła 5% w maju (dane zannualizowane). To największy jej odczyt od blisko 13 lat (od 2008 roku). Analitycy spodziewali się przeciętnie wskazania na poziomie 4,7%.

Cena złota ponownie powyżej 1900 dol., inflacja CPI w USA jeszcze wyższa niż kwietniu
Inflacja CPI w USA (dane miesięczne, zannualizowane), na osi pionowej wartość w procentach. Źródło: tradingview.com

Rezerwa Federalna jeszcze nie zareagowała słownie na tak wysoką wartość i możliwe, że nie zareaguje w żaden sposób, przynajmniej obecnie. Więcej dowiemy się na planowanym na następny tydzień spotkaniu FOMC, jednak nie powinno być ono owocne jeśli chodzi o nowe postanowienia.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

invest

Takie okazało się spotkanie EBC, które miało miejsce w czwartek 10 czerwca. Europejski Bank Centralny podtrzymał obecne założenia prowadzonej polityki pieniężnej, a zmianie nie ulegną ani program skupu aktywów, ani stopy procentowe. To zgodne z przewidywaniami rynku i analityków, zatem taki rezultat spotkania nie powinien wpłynąć na wyceny aktywów na rynkach.

Zobacz również: Akcje Photon Energy w górę o 18%. Nowa strategia wypchnęła spółkę na 2-miesięczne szczyty

Wracając do Rezerwy Federalnej, zapewne dopiero w sierpniu w ramach coroczonego sympozjum w Jackson Hole poznamy kluczowe decyzje Fed w sprawie redukcji olbrzymiego programu luzowania ilościowego. Niewykluczone, że jeśli inflacja CPI będzie konsekwentnie wzrastać wraz z kolejnym odczytem, Fed zareaguje wcześniej.

Ewentualna zapowiedź podwyżki stóp procentowych czy wcześniejszej redukcji skupu aktywów przez Fed, może wywołać negatywną presję na notowaniach złota.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here