Naga MarketsCena złota poniżej 1900 dol. To już trzeci dzień silnych spadków kruszcuCena złota w środę opadła do półtoramiesięcznych minimów jako kontynuacja silnego wybicia dołem z formacji chorągiewki oraz umocnienia dolara. Obecnie złoto zmaga się z barierą 1900 dol. po sprawdzeniu poziomów w okolicach 1870 dol. za uncję.

  • Złoto spot w sierpniu wybiło do maksimum wszechczasów na 2075 dol. za uncję.
  • Jednak od tamtego czasu, obniżka sprowadziła kurs do okolic 1900 dol. za uncję
  • Od początku roku cena złota wzrosła o niemal 25%

Złot spot poniżej 1900 dol.

Cena złota spot w środę już trzeci dzień walczy ze wsparciem na 1900 dol. i chwilę po południu jest na poziomie 1892,28 dol. za uncję zaliczając dzienny spadek o 0,42%.

Cena złota poniżej 1900 dol. To już trzeci dzień silnych spadków kruszcu
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Dwie poprzednie sesje wyznaczyły dwie spadkowe świece. W poniedziałek kurs stracił 1,94%, a we wtorek 0,66%. Środowy spadek jest kontynuacją wybicia z formowanej przez ponad miesiąc formacji chorągiewki. Przebicie dolnego zakresu formacji oznacza silny sygnał spadkowy, który okazał się poprawny.

Sytuacja techniczna sugeruje, że możliwe jest opadnięcie kursu złota spot nawet w okolice 1860 dol. za uncję. Tam uformowane zostało wsparcie przez ostry zjazd w połowie sierpnia, jako podażowa reakcja po wybiciu ATH na 2075 dol.

Obserwujemy w ostatnich dniach przewagę nastawienia risk-off, które oznacza kontynuację umocnienia dolara i presję na cenie złota w krótkim terminie – zaznaczył Howie Lee, ekonomista w OCBC Bank.

 

Na spadek ceny złota wpływ miało przede wszystkim umocnienie USD, w którym złoto jest denominowane. Indeks dolara (DXY) przedstawiający zachowanie amerykańskiej waluty względem koszyka kilku głównych i popularnych walut, wzrósł do 94 pkt. notując w środę czwartą z rzędu wzrostową sesję.

Cena złota poniżej 1900 dol. To już trzeci dzień silnych spadków kruszcu
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Poziom ten oznacza także potencjalne wybicie z konsolidacji z zakresu dwuletnich minimów indeksu DXY.

Plus500

Zobacz również: Chiński juan wpływa na spadek dominacji dolara, twierdzi analityk

Fed ostrzega przed długotrwałą odbudową

Pozytywne dla wzrostu ceny złota sentymenty wyznacza Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych. Prezydent oddziału Fed w Chicago, Charles Evans, we wtorek stwierdził, że amerykańska gospodarka jest zagrożona długotrwałą i powolną odbudową oraz, że czeka ją “recesyjna dynamika” jeśli Kongres USA nie przepchnie ustawy związanej z pakietem stymulacyjnym.

Evans dodał także, że Fed nie wyklucza podniesienie stóp procentowych zanim inflacja zacznie wyznaczać przeciętną wartość 2%, która wynika z obecnego nowego podejścia Fed do interpretowania celu inflacyjnego.

Pandemia koronawirusa także nie zwalnia tempa: Wielka Brytania rozważa drugi lockdown, a ten już wprowadzony jest między innymi w Izraelu. Łączna liczba przypadków choroby zbliża się do 32 mln osób.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here