Naga MarketsCena złota podchodzi pod 1800 dol., kurs funta w oczekiwaniu na decyzję BoEDziś na rynku walutowym kluczowym wydarzeniem wydaje się decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych oraz komunikat po posiedzeniu. Funt wydaje się jedną z silniejszych walut i być może zachowa ten status, ponieważ Wielka Brytania może odrodzić się gospodarczo po brexicie i po epidemii.

Funt brytyjski w relacji do dolara amerykańskiego utrzymywał się w czwartek w rejonie 1,39 USD, ponieważ inwestorzy wydają się pozostawać ostrożni przed lokalnymi wyborami w Wielkiej Brytanii i oświadczeniem Banku Anglii w sprawie polityki monetarnej w dalszej części dnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii bez zmian?

Wybory odbędą się do rządów Szkocji i Walii, na burmistrza Londynu i do angielskich rad lokalnych, co stanowi poważny test dla premiera Borisa Johnsona i lidera opozycyjnej Partii Pracy Keira Starmera. W Szkocji zdecydowana większość dla Szkockiej Partii Narodowej zwiększyłaby liczbę głosów do kolejnego referendum niepodległościowego.

Brytyjscy decydenci pozostawią prawdopodobnie politykę monetarną na niezmienionym poziomie, ale istnieje szansa, że zasygnalizują jej zacieśnienie.

Wraz z poprawą sytuacji w brytyjskiej gospodarce oraz sprawną realizacją programu szczepień główny indeks giełdowy FTSE 100 wzrósł w czwartek do najwyższego poziomu od lutego 2020 r. Z kolei w Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zdają się oscylować w pobliżu rekordowych szczytów, po historycznym zamknięciu Dow Jones Industrial Average w rezultacie pojawiającego się optymizmu związanego z ponownym otwarciem gospodarki i silnym impulsem do wzrostu zysków spółek. W ostatnich danych prywatne firmy amerykańskie dodały w zeszłym miesiącu 742 tys. nowych miejsc pracy, najwięcej od siedmiu miesięcy, a ożywienie na rynku pracy jest kontynuowane.

Przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai powiedziała w środę, że oczekuje, iż w najbliższym czasie spotka się z chińskimi urzędnikami, aby ocenić realizację pierwszej fazy umowy handlowej między dwoma krajami. Wynik oceny może wpłynąć na losy karnych ceł Waszyngtonu na Pekin.

Prognoza korzystna dla złota

Uwaga inwestorów może zostać zwrócona na rynek złota, gdzie cena uncji po raz kolejny zbliża się do potencjalnego oporu przy 1800 USD. Rentowności amerykańskich obligacji spadła poniżej 1,6 proc., a z kolei oczekiwania inflacyjne wzrosły do najwyższego poziomu od 2006 r., czyli 2,8 proc. To z kolei może pogłębiać ujemne realne stopy procentowe w USA, co może być korzystne dla złota.

Dominują oczekiwania, że polityka monetarna Rezerwy Federalnej pozostanie akomodacyjna, mimo że poprawiają się gospodarcze perspektywy. Prezes Fed z Chicago Charles Evans powtórzył w środę swoje obawy o osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2 proc., podczas gdy Michelle Bowman z Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej zauważyła, że gospodarka USA może rosnąć szybciej, niż wcześniej oczekiwano. Z kolei Janet Yellen, była szefowa Fed, a obecnie sekretarz skarbu USA, wycofała się ze swojego wcześniejszego stwierdzenia o konieczności podwyżek stóp procentowych, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki.

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here