Naga Markets

Cena złota z niepewną obroną kluczowego wsparcia

Decyzja na temat stóp procentowych ma zapaść dopiero jutro, ale praktycznie cały początek tygodnia na rynku złota jest już jej podporządkowany. Notowania złota poruszają się obecnie w konsolidacji w okolicach tegorocznych minimów, w rejonie 1680 USD za uncję. Te poziomy już kilka razy zatrzymywały stronę podażową w pandemicznych czasach, więc wielu inwestorów traktuje je jako silne techniczne wsparcie.Ale dalsze losy złota zależą obecnie głównie od sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. Obecnie wszystko w rękach Fed, od którego oczekuje się podwyżek stóp o 0,75 pkt. proc. (według FedWatch, prawdopodobieństwo takiego ruchu wynosi 79%), a wręcz brany pod uwagę jest scenariusz podwyżki o cały punkt procentowy (tu prawdopodobieństwo jest szacowane na 21%). Inne możliwości w oczach inwestorów w zasadzie nie wchodzą w grę, biorąc pod uwagę niedawny wysoki odczyt inflacji.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Oczywiście jastrzębie działania Fed oznaczają presję na wzrost wartości amerykańskiego dolara oraz spadek cen złota, jednak nie oznacza to jeszcze, że dotychczasowe trendy będą kontynuowane.

Agresywnie jastrzębia polityka Fed jest już w dużym stopniu uwzględniona w cenach złota, a większa presja na ceny kruszcu mogłaby potencjalnie pojawić się dopiero wtedy, gdyby Fed na konferencji prasowej po posiedzeniu wyraźnie podkreślił dalsze mocne podwyżki stóp procentowych. Jeśli to nie nastąpi, to notowania złota mogą utrzymać się niedaleko obecnych poziomów i budować bazę do potencjalnego odbicia w przypadku odwrócenia sił na rynku dolara.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here