Naga MarketsCena złota pod presją wzrostu rentowności obligacji USA do 4-miesięcznych szczytówCena złota spot w środę rano spada pod presją wzrostu rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych, co powoduje spadek atrakcyjności inwestycyjnej złota. Dodatkową presję na notowaniach metalu szlachetnego wywołuje umacniający się dolar, a inwestorzy wyczekują publikacji comiesięcznych danych z rynku pracy w USA.

Złoto konsoliduje w oczekiwaniu na NFP w piątek

Cena za złot spot w poniedziałek rano osuwa się o 0,71% do 1748 dol. wytracając zakres zwyżki z poprzedniej sesji, która zakończyła się tuż powyżej 1860 dol.Łącznie od początku października notowania złota spadły o 0,49%, a względem kursu zamknięcia 2020 roku o blisko 8%.

 

<li><strong><b data-stringify-type="bold"><a class='lazyload "c-link"' href="https://comparic.pl/?utm_source=post&amp;utm_medium=post&amp;utm_campaign=post" target="_blank" rel="noopener noreferrer" data-stringify-link="https://comparic.pl/?utm_source=post&amp;utm_medium=post&amp;utm_campaign=post" data-sk="tooltip_parent">Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl</a></b></strong></li>
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Presją na notowaniach metalu szlachetnego wywołuje między innymi umocnienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara (DXY) wzrasta drugą sesję z rzędu i w środę wzrasta do 94,20 pkt. kierując się w stronę wielomiesięcznych maksimów wyznaczonych przed tygodniem.

 

Cena złota pod presją wzrostu rentowności obligacji USA do 4-miesięcznych szczytów
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Tymczasem, 4-miesięczne szczyty wyznacza w piątek rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych, która wybiła do 1,57%. Jeszcze na przełomie lipca i sierpnia tego roku, była ona tak niska jak 1,13%. Rzecz jasna, aprecjacja dolara i wzrost rentowności amerykańskich 10-latek to wynik oczekiwań rynku co do zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną już w przyszłym roku.

 

invest
Cena złota pod presją wzrostu rentowności obligacji USA do 4-miesięcznych szczytów
Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Źródło: tradingview.com

Choć inwestorzy spodziewają się kolejnych wysokich odczytów inflacji i to powinno wywoływać zwyżkę cen metali szlachetnych, to w tym przypadku silniejszy jest czynnik reakcji banków centralnych poprzez przejście do restrykcyjnej polityki monetarnej.

Im wyższe oczekiwania inflacyjne, tym spodziewane wcześniejsze podniesienie stóp procentowych przez Fed. To z kolei wywołuje wzrost rentowności amerykańskich obligacji i ciąży na złocie.

Zobacz również: Shiba Inu w górę o 67% po tweecie Elona Muska! Dogecoin daleko w tyle

Jednak Rezerwa Federalna wielokrotnie zaznaczała, że do rozpoczęcia dyskusji o podwyżkach stóp procentowych potrzebna jest poprawa sytuacji na rynku pracy. Zatem, kluczowe będą dane non-farm payrolls (zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych) publikowane w każdy pierwszy piątek miesiąca, które mogą wskazać czy amerykański rynek pracy zmierza w dobrym kierunku.

Nadchodzący raport non-farm payrolls może być „game changerem” dla ceny złota, zatem do tego czasu będzie ona zapewne konsolidować w zakresie 1745 – 1775 dol. za uncję. – stwierdził Edward Moya, analityk w OANDA.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji orlen | giełda pzu | pekao kurs akcji | notowania wp | pge akcje wykres | komentarz giełdowy |

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: allegro akcje prognozy | mercator giełda | kurs korony norweskiej złoty | aktualny kurs jena | kurs ropa | nasdaq composite notowania | najniższy kurs forinta |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here