Naga Markets

Cena złota pod presją. Rozejm między Ukrainą i Rosją wyceniany przez rynki?Cena złota pozostaje wspierana pomimo silnej zwyżki rentowności amerykańskich obligacji i umocnienia dolara i w poniedziałek rano opada o 1%. Konflikt na Ukrainie trwa już ponad miesiąc i wydaje się, że rynki wyceniają jego stopniową deeskalację.

Złoto tanieje w poniedziałek

Cena złota w poniedziałek rano spada o 1,1% do 1936,50 dol. za uncję w odpowiedzi na umocnienie dolara oraz wzrost rentowności amerykańskich obligacji.Przed miesiącem kurs złota wystrzelił do okolic 2070 dol. za uncję, poziomów tylko o kilka dolarów niżej od szczytów wszechczasów z sierpnia 2020 roku.

Cena złota pod presją. Rozejm między Ukrainą i Rosją wyceniany przez rynki?
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Notowania indeksu amerykańskiej waluty (DXY) w poniedziałek zaliczają wybicie w kierunku 99,15 pkt., zyskując już czwartą sesję z rzędu.

Cena złota pod presją. Rozejm między Ukrainą i Rosją wyceniany przez rynki?
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Rentowność amerykańskich obligacji wzrasta do 2,52%, najwyższego poziomu kwietnia 2019 roku. Wcześniej w trakcie sesji były to nawet 2,56%, a należy pamiętać, że jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie była tak niska jak 1,66%.

Cena złota pod presją. Rozejm między Ukrainą i Rosją wyceniany przez rynki?
Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Źródło: tradingview.com

Wzrost rentowności obligacji amerykańskich to efekt wyceniania przez rynek serii podwyżek stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej. Analitycy Bank of America spodziewają się 6 kolejnych jeszcze w tym roku, a m.in. ING oczekuje tej najbliższej w wysokości 50 p.b.

Z kolei, dolar zyskiwał przez ucieczkę kapitału w kierunku “bezpiecznych przystani”, co przekłada się na negatywną presję na notowaniach metalu szlachetnego.

– Złoto spada po tym, jak jego piątkowy rajd zatrzymał się, a dziś rano umocnił się dolar amerykański. To popycha nerwowych długodystansowców do wyjścia. – stwierdził analityk OANDA, Jeffrey Halley.

Rynki zdają się obecnie wyceniać stopniową deeskalację konfliktu na Ukrainie. W tym tygodniu rozmowy między stronami konfliktu będą kontynuowane w Turcji.

Zobacz również: Kurs euro wróci do 4,55 zł. EUR/PLN oczami Santander Bank Polska

Prezydent Ukrainy nalegał na kontynuację ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych, mówiąc:

– Jesteśmy gotowi dyskutować o neutralności i statusie bezatomowym, jeśli zostaną zapewnione odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa. – oświadczył Zełenski.

– Ukraina będzie nalegać na suwerenność i integralność terytorialną w rozmowach z Rosją. – dodał.

Sytuacja pandemiczna w Chinach ulega pogorszeniu, co skłoniło władze Chin do wprowadzenia kolejnego lockdownu w kluczowej lokacji dla chińskiej (i globalnej gospodarki), Szanghaju. Liczba zachorowań w ostatnim czasie wzrosła gwałtownie w tej 26 mln aglomeracji.

– Moim zdaniem, złoto jest wspierane, ponieważ inwestorzy wierzą, że Rezerwa Federalna jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z inflacją. Mimo że prezes Fed Jerome Powell zobowiązał się do agresywnej walki z inflacją, kupujący zdają się mieć nadzieję, że nie uda się jej osiągnąć zamierzonych celów. – stwierdził Jamer Hyerczyk, analityk FX Empire.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin | develia akcje wykres | kurs korony szwedzkiej nbp | allegro akcje prognozy | giełda datawalk | selvita akcje notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułGoldman Sachs i UBS prognozują wzrost cen miedzi. Kurs KGHM wraca do wzrostów
Następny artykułBitcoin poczuł wiosnę. Kryptowaluta najwyżej od początku roku, pokonuje 47 tys. dol.
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here