Naga MarketsCena złota pod naporem umocnienia dolara oraz nasilenia pandemiiCena złota spot w czwartek osuwa się o skromne 0,14% kontynuując konsolidację w okolicach 1735 dol. za uncję, gdy równoważą się czynniki związane z umocnieniem dolara oraz nastrojami związanymi z pandemią.

  • Cena złota w 2020 roku wzrosła łącznie o ponad 25%
  • Jednak 2021 rok przyniósł jak do tej pory przecenę o 8,8%
  • Jeszcze w sierpniu 2020 roku cena złota dobiła do maksimum wszechczasów na 2075 dol. za uncję

Złoto konsoliduje wokół 1735 dol.

Cena złota w czwartkowej sesji kontynuuje konsolidację w przedziale 1725-1745 dol. za uncję, która trwa od początku ubiegłego tygodnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od początku miesiąca cena kruszcu w gruncie rzeczy nie uległa zmianie, choć w drugim tygodniu marca chwilowo osunęła się do 9-miesięcznym minimów na 1676 dol.

Cena złota pod naporem umocnienia dolara oraz nasilenia pandemii
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Kurs metalu szlachetnego porusza się w wąskim horyzontalnym kanale, nawet w obliczu umocnienia amerykańskiej waluty. Indeks dolara w czwartek rano dobił do czteromiesięcznych minimów osiągając poziom 92,67 pkt.

Cena złota pod naporem umocnienia dolara oraz nasilenia pandemii
Indeks dolara. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wciąż jest wysoka i wynosi obecnie 1,62%. To przekłada się na brak silnego ruchu złota oraz powstrzymuje spadki, choć perspektywy gospodarcze na świecie na ten rok ulegają negatywnej rewizji.

fpmarkets

Niemniej, jeszcze przed tygodniem, rentowność obligacji USA zbliżyła się do 1,75%, zatem można mówić już o pewnym cofnięciu, jednak na ten moment nie ma podstaw by sądzić, że to odwrócenie trendu.

Zobacz również: Ropa WTI w czwartek powyżej 60 dol. bbl. po mocnym wzroście w środę

Trend umocnienie dolara, który przeważnie waży na notowaniach złota zderzył się z nasileniem pandemii w Europie. Szereg europejskich państw zdecydował się na przedłużenie obowiązania ograniczeń, a kilka z nich wprowadziło lockdowny. Sytuacja uległa pogorszeniu także w Indiach, które miały być motorem napędowym odbudowy azjatyckiej gospodarki. Liczba zakażeń rośnie także w Brazylii – największej gospodarce Ameryki Południowej.

Jednym z problemów d złota jest istnienie dwóch obozów: tych, którzy obawiają się o skutki nowych lockdownów w Europie i tych, którzy mają pozytywne spojrzenie na perspektywy gospodarcze – stwierdził Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy giełdowe | usd kurs | bitcoin wiadomosci | kurs akcji mercator | dax notowania weekendowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here