Naga MarketsCena złota po 2100 USD za uncję, a srebra po 30 USD - uważa TD SecuritiesEkonomiści z TD Securitites wzięli ostatnio na tapet złoto i srebro. Cena złota osiągnęła w sierpniu szczyt przy 2075,47 USD, który jak dotąd nie został pokonany. Jednakże, notowania XAU/USD mają dobrze sobie radzić w 2021 roku. Jeszcze lepsze wyniki od złota ma natomiast notować srebro (XAG/USD), które w przyszłym roku może osiągnąć poziom 30 USD za uncję.

  • Notowania złota mają rosnąć w ciągu 12 miesięcy
  • Cel na XAU/USD wypada na poziomie 2100 dolarów za uncję
  • TD Securities spodziewa się dużego popytu na srebro w przemyśle

Cena złota w kierunku 2100 USD/oz

Biorąc pod intencje Rezerwy Federalnej, aby luzować politykę pieniężna, entuzjaści złota mogą nie musieć długo czekać na przekonujący ruch w górę. Według TD Securities, na rynku może nastąpić wzrost oczekiwań inflacyjnych prowadzący do ponownego spadku realnych stóp procentowych i pozytywnych perspektyw dla złota. Takie środowisko może również popchnąć USD po trajektorii spadkowej, co również byłoby korzystne dla żółtego metalu.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Ogólny obraz nadal jest nadal bardzo sprzyjający dla wzrostów złota w kierunku 2000 USD za uncję. Nawet jeśli planowane programy szczepień przebiegną bezproblemowo, minie druga połowa, zanim zostanie osiągnięta odporność stadna i gospodarka się unormuje. Tymczasem, druga fala zakażeń Covid-19 spustoszy gospodarkę. Może być całkiem sporo bardzo słabych miesięcy, w których dane rozczarują z dużym marginesem. Historycznie oznacza to dobry czas dla złota i zmniejszenie apetytu na ryzyko. Teraz, gdy odłączyła się korelacja między ryzykownymi aktywami a żółtym metalem, jest to pozytywne dla XAU/USD – uważa TDS.

TD Securities uważa, że bazując na nominacji Janet Yellen na stanowisko Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych, prawdopodobne jest, iż polityka administracji Bidena powinna być raczej skłonna do silnych bodźców fiskalnych. Różne programy wsparcia mogą także zwiększyć oczekiwania inflacyjne, a skoro Fed może teraz pozwolić, aby jego stopy procentowe wzrosły powyżej deklarowanego celu 2%, złoto inwestycyjne powinno przynieść korzyści, gdy tylko zakorzeni się normalizacja gospodarcza. Analitycy oceniają wysoko prawdopodobieństwo silnego popytu, a normalizacja gospodarcza wesprze również popyt na produkcję złotego kruszcu.

– Biorąc pod uwagę to, że podaż wydobycia rośnie tylko nieznacznie w stosunku do popytu fizycznego i wzrostu podaży pieniądza, a środowisko utrzymuje zapasy złota w skarbcach, oczekuje się, że żółty metal będzie nadal zbliżał się do poziomu 2100 USD/oz w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Jak jednak sugeruje najnowsza historia, będzie to bardzo wyboista droga – prognozuje TD Securities.

Srebro poradzi sobie lepiej od złota?

– Zwykle srebro radzi sobie dobrze w sprzyjających warunkach dla złota. W związku z tym powinno pozytywnie reagować na te same korzystne warunki makroekonomiczne, monetarne i fiskalne, co żółty metal. Ponieważ historyczna zmienność srebra jest około dwukrotnie większa niż w przypadku złota, zgodnie z historycznymi normami powinno ono osiągać lepsze wyniki niż złoto, gdy żółty metal ponownie podąża po trajektorii wzrostu cen – wnioskuje TDS.

Analitycy są zdania, że srebro w przyszłym roku prawdopodobnie wykorzysta ożywienie przemysłowe po pandemii Covid-19, ponieważ ponad 60% zapotrzebowania na srebro pochodzi z przemysłu. Wydatki na infrastrukturę zielonej energii, dekarbonizację i elektryfikację powinny pomóc srebru, ponieważ jest ono bardzo często wykorzystywane w panelach słonecznych i praktycznie we wszystkich obwodach elektrycznych. Intensywność użycia srebra w ogólnej gospodarce ma być znacznie wyższa w ciągu następnej dekady, począwszy od 2021 r.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Biorąc pod uwagę ograniczoną podaż i lepsze prognozy popytu, TD Securities uważa, że pojawi się presja na istniejącą podaż, która powinna spowodować wzrost cen srebra do poziomu 30 USD za uncję w 2021 roku.

Autor poleca również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here