Naga MarketsCena złota opada w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie wyborów w USACena złota spot we wtorek rano opada o 0,31% do 1890 dol. za uncję w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, w których większe szanse zdaniem analityków ma kandydat Demokratów, Joe Biden.

  • Pozytywne dane dotyczące chińskiego oraz amerykańskiego przemysłu poprawiły nastroje na światowych rynkach
  • Pandemia nadal jest jednak istotnym czynnikiem sterującym sentymentami
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 47,5 mln

Złoto w pobliżu 1890 dol. za uncję

Cena za złoto spot we wtorek rano traci część wypracowanej w poniedziałek zwyżki, spadając o 0,31% do 1890 dol. za uncję.

Pomimo dzisiejszego spadku, cena złota w tym tygodniu jest nadal na plusie: o 0,57%

Cena złota opada w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie wyborów w USA
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Przyszłe zachowanie kursu złota zostanie rozstrzygnięte już dzisiaj, a kluczową wskazówką będzie wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Na ten moment trudno wyłonić zwycięzcę, co tym bardziej stawia przyszłość notowań złota na ostrzu noża.

Potencjalnych scenariuszy jest całkiem sporo, a najbardziej prawdopodobny, czyli zwycięstwo Joe Bidena wywrze pozytywną presję na wzrost kursu złota. Kandydat Demokratów jest bowiem zwolennikiem większej łącznej kwoty dla pakietu stymulacji fiskalnej w USA.

To rodzi większe oczekiwania inflacyjne, które przełożyć się mogą na ucieczkę inwestorów przed inflacją w kierunku aktywów safe haven, jakim jest złoto.

Zobacz również: Trading mobilny: cena złota, akcje Apple oraz cena miedzi na platformie Capital.com

Jednak sytuacja, w której wynik wyborów będzie rozstrzygnięty minimalną przewagą jednego z kandydatów, zapewne będzie początkiem spektaklu politycznego pod postacią kanonady oskarżeń o fałszowanie głosów czy zawodność systemu korespondencyjnego. A to potencjalnie może wzmocnić dolara i osłabić złoto, jak twierdzą analitycy.

Wybory w USA: jak wpłyną na rynek złota?

Zdecydowane zwycięstwo Trumpa, scenariusz najmniej prawdopodobny jeśli wierzyć sondażom, na ceny złota wpłynie raczej w niewielkim stopniu. Prezydentowi nie udało się dogadać z Demokratami do czasu wyborów, a jego zwycięstwo będzie podtrzymaniem statusu quo. Brak pakietu to brak bodźca dla wzrostów złota, na który kurs kruszcu zdaje się oczekiwać już od kilku tygodni.

Największą obawą inwestorów i funduszy w kolejnych kilku dniach jest podwyższona zmienność, jaka potencjalnie może się pojawić w przypadku realizacji nieco bardziej burzliwych scenariuszy wyborów.

W związku z tym, dwa duże narodowe chińskie banki ostrzegły w poniedziałek, że mogą ograniczyć handel na rynku walutowym i metali szlachetnych, gdy wybory w USA wzbudzą zbyt dużą zmienność.

Odchodząc od tematu wyborów, już w tym tygodniu, w środę, Federal Open Market Committee (FOMC) – czyli organ Rezerwy Federalnej zajmujący się kształtowaniem polityki monetarnej banku – rozpocznie swoje dwudniowe spotkanie. Zdaniem ekspertów, stopy procentowe mają na ten moment pozostać na obecnym poziomie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here