Naga MarketsCena złota opada przez gwałtowne umocnienie dolara. Nie pomógł risk offCena złota spot we wtorek rano opada poniżej 1870 dol. za uncję znoszona w dół wskutek umocnienia dolara, który zastrzyk siły zyskał z uwagi na swój status waluty rezerwowej w obliczu pogorszenia się perspektyw gospodarczej odbudowy. Te prezentują się w nieco ciemniejszych barwach po tym, jak szereg państw wprowadził restrykcje transportowe względem Wielkiej Brytanii po pojawieniu się nowego szczepu koronawirusa.

  • Amerykański Kongres zaakceptował pakiet stymulacji fiskalnej w głosowaniu
  • Kilka państw europejskich zdecydowało się na wstrzymanie lotów z Wielkiej Brytanii w związku z nowych szczepem koronawirusa
  • Wciąż brak porozumienia w sprawie nowej umowy handlowej między UK oraz UE

Złoto spada przez nagłą aprecjację USD

Cena złota spot we wtorek rano spada o 0,40% do 1869,49 dol. za uncję po burzliwej poniedziałkowej sesji, w której wskutek uruchomienia sentymentu risk off notowania wystrzeliły chwilowo do nowych miesięcznych maksimów na 1906,81 dol. Jednak nagłe i zdecydowane umocnienie dolara spowodowało deprecjację kursu aż do 1855,14 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota opada przez gwałtowne umocnienie dolara. Nie pomógł risk off
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Dzięki wciąż obowiązującemu statusowi waluty rezerwowej, indeks dolara w poniedziałek silnym ruchem aprecjacyjnym opuścił dwu- i półletnie minima i wybił do 91,01 pkt. Poziom ten nie został jednak utrzymany i w porannej części wtorkowej sesji notowania indeksu są na poziomie 90,31 pkt.

Cena złota opada przez gwałtowne umocnienie dolara. Nie pomógł risk off
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Nagły skok notowań dolara mógł być także wynikiem realizacji zysków przez inwestorów, po tym jak amerykański Kongres ostatecznie zatwierdził nowy pakiet stymulacyjny dla gospodarki opiewający na kwotę 892 mld dol. To drugi największy program ekspansji fiskalnej w historii Stanów Zjednoczonych, tuż po CARES Act z marca tego roku. Teraz, pakiet czeka na finalną akceptację i podpisanie ustawy przez prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Plus500

Początkowo miał on opiewać na kwotę nawet 2,2 bln dol., tak jak chcieli tego Demokraci jeszcze we wrześniu, gdy przegłosowali wstępną wersję programu w Izbie Reprezentantów Kongresu.

Umocnienie dolara przyćmiło sentyment risk of wspierający notowania złota, który wynika z potencjalnego pogorszenia się szans na szybką gospodarczą odbudowę. W weekend, władze Wielkiej Brytanii poinformowały o pojawieniu się nowego szczepu koronawirusa, który ma lepsze zdolności mutacji oraz transmisji niż dotychczasowe wersje SARS-CoV-2.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here