Naga MarketsWzrost cen na rynku złota w ostatnich miesiącach spowodował zwiększone zainteresowanie inwestorów akcjami spółek wydobywczych. W tym artykule przyjrzymy się trzem spółkom, które można kupić: Barrick Gold (GOLD), Kirkland Lake Gold (KL) i Polymetal (POLY), a także popularnemu funduszowi giełdowemu (ETF) – Van Eck Vectors Gold Miners ETF (GDX).

  • Odbicie cen złota po marcowych obniżkach, wyniosło je do rekordowego poziomu w sierpniu, przebijając poprzedni szczyt w wysokości 1921 dolarów za uncję w 2011 r., osiągając nowy rekord – 2089 dolarów za uncję.
  • Osłabienie dolara amerykańskiego i utrzymująca się niepewność gospodarcza na świecie sprawiły, że ten metal szlachetny od początku roku zyskał 25%.
  • Mimo, że poświęcano im mniej uwagi niż samemu surowcowi, rajd cen metali podniósł ceny akcji kilku spółek wydobywających złoto. Wielu inwestorów zastanawia się teraz, w które akcje związane ze złotem warto zainwestować.

Akcje spółek mają silne wsparcie we wzrostach metali szlachetnych

Barrick Gold

Akcje w kanadyjskiej spółce Barrick Gold (GOLD) wydobywającej złoto, działającej w 13 krajach, wzrosły o ponad 53 proc. rok do roku i o ponad 80 proc. w stosunku do najniższych poziomów z marca. Akcje są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE).

Barrick stał się jedną z najpopularniejszych „złotych” spółek w które warto inwestować, w ostatnich tygodniach, po tym jak w sierpniu br. legendarny inwestor Warren Buffett kupił udziały w spółce za pośrednictwem swojego funduszu Berkshire Hathaway.

Berkshire stał się 11. co do wielkości inwestorem w Barrick. A zakup ten był o tyle godny uwagi, ponieważ przez lata Buffet był lekceważył inwestycje w ten segment, z racji na brak wypłacanej dywidendy czy odsetek.

Barrick Gold w dużej mierze podążał za trendem ceny złota, notując ceny na poziomie 56 dolarów za akcję w czasie poprzedniej hossy w 2011 roku, a w sierpniu wzrósł powyżej 30 dolarów po raz pierwszy od 2013 roku. Z racji, że cena metalu utknęła w martwym punkcie w ostatnich tygodniach, cena akcji Barrick Gold również się ustabilizowała.

Analiza techniczna wskazuje, że istnieje silne wsparcie w wysokości 26 dolarów za akcję, a spadek poniżej tego poziomu wskazywałby, że kończy się siła byków. Obecnie cena porusza się w wąskim zakresie cenowym, pozostając jednak w trendzie wzrostowym. Jeśli cena złota ponownie wystrzeli, cena akcji może za nią podążyć, co sprawia, że obecnie jest dobry moment do zakupu.

Kirkland Lake Gold

Kolejną z najciekawszych spółek wydobywających złoto jest kanadyjski Kirkland Lake Gold, który jest notowany na NYSE i prowadzi działalność w Kanadzie i Australii. Spółka postawiła sobie za cel zwiększenie wydobycia złota o 50 procent w 2020 roku z 975 000 uncji w 2019 roku. Do tej pory jest na dobrej drodze, a produkcja w ostatnim kwartale wzrosła o 50 procent do 330 000 uncji.

Od początku roku kurs akcji wzrósł aż o 25 procent, natomiast obecnie znajduje się w 11 procentowej korekcie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena akcji była dość niestabilna – we wrześniu zeszłego roku zbliżyła się do 50 dolarów, w marcu spadła do poziomu 20 dolarów, a następnie ponad dwukrotnie wzrosła do poziomu 54 dolarów pod koniec lipca, po czym powróciła do linii trendu na poziomie 48 dolarów.

Inwestorzy, którzy rozważają zakup akcji tej spółki, mogą zająć pozycję długą po cenie 51,50 USD, a stop-loss ustawić na poziomie 42 USD

Polymetal

Rosyjska spółka Polymetal International jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE) i jest atrakcyjną spółką wydobywającą złoto – co stanowi 85% jej przychodów. Jej ostatnie kwartalne przychody wzrosły o 30 proc, co wiązało się z wyższą ceną złota.

Analiza techniczna wykazała, że kurs akcji spadł poniżej poziomu wsparcia w wysokości 18 funtów szterlingów za akcję, zbliżając się w okolice majowych szczytów w wysokości 17 funtów za akcję. Inwestorzy, którzy chcą utrzymać pozycje powinni obserwować w najbliższym czasie zachowanie spółki.

Van Eck Vectors Gold Miners ETF

ETF jest funduszem, który naśladuje wyniki aktywów, a notowany na NYSE Van Eck Vectors Gold Miners ETF oferuje inwestorom ekspozycję na koszyk akcji spółek wydobywających złoto w celu rozłożenia ryzyka wśród najlepszych podmiotów, bez konieczności wybierania poszczególnych spółek.

Wzrost ceny złota poprawił wyniki ETFów, a cena GDX wzrosła o około 36 proc. od początku roku. W podobny sposób jak na szerszym rynku, ETF wzrastał wraz z ceną złota – odbijając się o ponad 100 proc. od marcowych dołków – i stabilizował się wraz ze spadkiem dynamiki.

Analiza techniczna wskazuje, że cena przebiła już wzrostową linię trendu. Nie musi to oznaczać, że nastąpi odwrócenie tendencji, a jedynie że ruch będzie kontynuowany w wolniejszym tempie. Na poziomie majowego szczytu znajduje się istotne wsparcie co może oznaczać, że spadek poniżej 40 USD daje szanse na otwarcie pozycji długiej z wąskim stop-lossem na poziomie 36 USD. Jeśli cena złota zacznie rosnąć, GDX może wrócić do 46 USD i dalej rosnąć w kierunku 50 USD.

Capital.com
Capital.com - handluj już od 80 PLN! SPRAWDŹ NAS

Prognoza cen „złotych” spółek: cena metalu szlachetnego napędza akcje spółek wydobywczych

Obejrzyj nagranie, w którym David Jones, główny analityk rynku w Capital.com omawia perspektywy dotyczące akcji spółek wydobywających złoto i możliwe okazje handlowe:

Prognozy analityków dla Barrick Gold i Kirkland Lake Gold według CNN Business zakładają wzrost od 15-20% względem obecnych cen, a dla Polimetalu mediana prognoz wskazuje na 30% wzrost, choć jak zwraca „Financial Times” – szacunki są bardzo zróżnicowane.

Prognozy cen akcji są związane z perspektywami rynku złota, ponieważ w krótkim terminie są one ściśle powiązane. Wyższe ceny złota przekładają się na wyższe zyski dla firm wydobywczych.

Analitycy Citibank (C) twierdzą, że : “rekordowe tempo napływu środków i wolumenów do ETF-ów na złoto świadczy o silnym apetycie inwestorów na ten metal. Większe uwzględnienie złota przez podmioty alokujące środki w złocie, zwłaszcza graczy nietradycyjnych (np. emerytów, ubezpieczycieli, family office) to kolejny argument wspierający tezę o byczych perspektywach średnioterminowych.

“Obecna polityka Fed i nowe podejście do postrzegania inflacji złagodziły również obawy związane z kolejnym gwałtownym załamaniem się oczekiwań inflacyjnych. Dlatego też ogólny trend cen złota w powinien utrzymać się w trendzie wzrostowym. Jesteśmy byczo nastawieni zarówno w krótkim jak i średnim terminie.”

Citibank utrzymuje swój trzymiesięczny cel cenowy na poziomie 2.200 USD za uncję, a 6-12-miesięczny na poziomie 2.400 USD za uncję. Podniósł również szacowaną na 2021 r. bazową prognozę ceny złota o około 300 USD za uncję do nowego rekordowego poziomu 2.275 USD za uncję.

Zastanawiasz się jak inwestować w akcje firm wydobywczych, aby nie przegapić kolejnych możliwości rynkowych? Jednym z najprostszych sposobów na zajęcie pozycji na akcjach firm wydobywających metale są kontrakty na różnice kursowe (CFD) z Capital.com.

Handel kontraktami CFD daje Ci możliwość skorzystania zarówno z negatywnych jak i pozytywnych wahań rynkowych. Dlatego też, w zależności od tego czy masz bycze czy niedźwiedzie nastawienie do akcji firm wydobywających złoto, możesz albo zając długą pozycję, spekulując, że cena akcji wzrośnie, albo krótką pozycję, oczekując, że cena spadnie.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here