Naga MarketsOdreagowanie spadkowe cen złota

Poprawa sentymentu na globalnych rynkach finansowych na początku bieżącego roku sprzyja lepszej sytuacji na indeksach akcji oraz na niektórych surowcach powiązanych z koniunkturą, takich jak ropa naftowa czy miedź. Niemniej, na rynkach metali szlachetnych, po silnej końcówce minionego roku, sytuacja w ostatnich dniach trochę się pogorszyła. O ile tzw. białe metale szlachetne, częściej wykorzystywane w przemyśle, radzą sobie nieźle (notowania palladu wybiły się na nowe rekordy historyczne w ostatnich dniach), to gorzej wygląda sytuacja na złocie, traktowanym jako jedno z podstawowych aktywów uznawanych za „bezpieczną przystań”.

Jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia cena złota otarła się o poziom 1300 USD za uncję, jednak od tego czasu notowania kruszcu spadają. Wynika to z faktu, że w obliczu mniejszej awersji inwestorów do ryzyka, powiązanej z nadziejami na polepszenie relacji polityczno-gospodarczych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, złoto stało się dla inwestorów mało atrakcyjną alternatywą.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Taki stan nie musi się jednak utrzymać na długo. Zniżka cen złota w ostatnich dniach nie jest duża, co pokazuje, że strona podażowa nie ma istotnej siły na tym rynku – przynajmniej obecnie. Sam poziom 1300 USD za uncję mógł stanowić dla wielu inwestorów pretekst do zamykania długich pozycji, więc odreagowanie nie jest żadną niespodzianką.

Jednocześnie, uwarunkowania fundamentalne mogą być dla złota łaskawe w najbliższych miesiącach. Amerykańska Rezerwa Federalna prezentuje coraz bardziej gołębie podejście do prowadzonej w USA polityki monetarnej, wskazując na ryzyka związane z sytuacją w globalnej gospodarce. Taka retoryka sugeruje, że o ile jeszcze parę tygodni temu podwyżki stóp procentowych w USA w 2019 roku wydawały się prawdopodobne, to obecnie nie można wykluczyć scenariusza braku jakiejkolwiek podwyżki w tym roku.

Jeśli Fed wycofałby się z podwyżek, to taki komunikat najprawdopodobniej byłby ciosem dla amerykańskiego dolara, a to z kolei stanowiłoby wsparcie dla cen złota. Tymczasem dzisiaj wieczorem polskiego czasu opublikowany zostanie protokół z grudniowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, który może rzucić więcej światła na plany Fed.

Dynamiczne odbicie notowań kawy w górę

Notowania kawy zakończyły 2018 rok spadkowym akcentem. Zniżka cen tego surowca doprowadziła notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych do okolic 100 centów za funt pod koniec minionego roku. Ten poziom to ważna psychologiczna bariera – ten rejon zatrzymał stronę podażową w minionym roku.

Tym razem również okolice 100 centów za funt okazały się skutecznym wsparciem dla notowań kawy. Na przełomie 2018 i 2019 roku notowania kawy wpadły w konsolidację w pobliżu tego poziomu, a ostatnie dni przyniosły długo wyczekiwane odbicie cen kawy w górę. Dzisiaj rano notowania kawy przekraczają poziom 105 centów za funt.

Notowania kawy arabica  w USA – dane dzienne
Notowania kawy arabica  w USA – dane dzienne

Zwyżkom cen kawy sprzyja obserwowana ostatnio siła brazylijskiego reala, która sprawia, że eksporterzy kawy z Brazylii wstrzymują się ze sprzedażą dużych ilości surowca za granicę. Fundamentalne na globalnym rynku tego surowca wciąż mamy do czynienia z nadwyżką, blokującą w pewnym stopniu potencjał wzrostowy cen kawy. Niemniej, w długoterminowej perspektywie sytuacja na rynku kawy staje się coraz lepsza, a poziom 100 centów za funt pozostaje ważną barierą dla strony podażowej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułStopa bezrobocia w UE najniżej w historii!
Następny artykułCeny ropy znacznie rosną – wraca wiara w surowiec
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here