Naga MarketsCena złota odnotowała wczoraj wzrost, spadły z kolei ceny ropy naftowejNiespotykana sytuacja na rynkach finansowych: wczoraj spadały ceny ropy naftowej, a jednocześnie drożał dolar amerykański, ale także złoto i obligacje Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji rentowności 10-letnich papierów spadły do 1,52 proc.

Cena złota zwyżkuje, OPEC+ trzyma się planów

Kontrakty terminowe na ropę WTI spadły wczoraj poniżej poziomu 80 dolarów za baryłkę, i takie ceny utrzymywały się też w piątkowy ranek. Wcześniej jednak cena spadła nawet w okolice 78 USD, aby odrobić część tych strat i wrócić do 79,5 USD za baryłkę WTI.OPEC+ odrzucił wezwania do dodatkowego zwiększenia podaży. Grupa producentów ropy uzgodniła w czwartek, że będzie się trzymać swojego planu zwiększenia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie od grudnia. Na nic zdały się groźby administracji prezydenta Joe Bidena, że użyje pełnego wachlarza narzędzi, aby obniżyć ceny ropy.

Kraje członkowskie OPEC+ uzasadniały, że nie zdecydują się na zwiększenie wydobycia ponad uzgodniony wcześniej poziom, trudnościami gospodarczymi i ostrożnością związaną z podażą. Przy czym źródła w OPEC+ podały, że USA mają duże możliwości samodzielnego zwiększenia produkcji, jeśli uznają, że światowa gospodarka potrzebuje więcej energii – podano w raporcie.

Banki zwlekają, złoto korzysta

Ceny złota utrzymały się w piątek powyżej poziomu 1790 USD za uncję. Cena kruszcu idzie w górę po decyzjach banków centralnych, które tonują bardzo wysokie oczekiwania rynków finansowych dotyczące szybkich i dużych podwyżek stóp procentowych. Mimo że Bank Rezerw Australii obniżył swój cel dla krzywej dochodowości, to prezes Philip Lowe uciął rozmowy o podwyżce stóp w 2022 r.

W Europejskim Banku Centralnym prezes Christine Lagarde również wyjaśniła, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby EBC podniósł stopy w przyszłym roku. Rezerwa Federalna USA z kolei oświadczyła, że inwestorzy nie powinni postrzegać zakończenia skupu aktywów jako sygnału, że podwyżki stóp są nieuchronne.

Jerome Powell, prezes Fed, wskazał, że to wąskie gardła podaży i niedobory towarów, nie zaś szeroka presja płacowa, utrzymują inflację na wysokim poziomie. Wreszcie Bank Anglii utrzymał wczoraj stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, przeciwstawiając się oczekiwaniom, że będzie pierwszym dużym bankiem centralnym, który podniesie stopy po pandemii.

Teoretycznie im wolniejsze i mniejsze podwyżki stóp procentowych, tym słabszy wzrost oprocentowania obligacji, dla których złoto może stanowić alternatywę inwestycyjną. Im mniej kapitału popłynie do obligacji, tym więcej może popłynąć do złota. Stąd stopy procentowe mogą mieć tak istotne wpływ na notowania żółtego metalu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkobp akcje notowania | datawalk akcje | s&p 500 index | kurs funt | azoty giełda | pko akcje rekomendacje | kurs franka prognozy 2021 |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here