Naga Markets

Cena złota o 6% wyższa niż na początku roku, czy Fed przerwie zwyżkę?Cena złota wzrosła w poniedziałek w związku z osłabieniem dolara amerykańskiego, podczas gdy uczestnicy rynku na całym świecie oczekują fali posiedzeń banków centralnych, z Rezerwą Federalną na czele.

Cena złota w górę w poniedziałek

Cena złota wzrasta w poniedziałek o 0,15% do 1930 dol. za uncję. Łącznie od początku roku kruszec podrożał o blisko 6%.Cena złota o 6% wyższa niż na początku roku, czy Fed przerwie zwyżkę?
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Konsensus prognoz analityków oczekuje, że amerykański bank centralny zadecyduje o podwyżce stóp procentowych o 25 pb na nadchodzącym posiedzeniu wobec 50 pb w grudniu. Ważną częścią spotkania będzie wystąpienie przewodniczącego Fed Jerome’a Powella, a zwłaszcza ton, w jakim przemówi.

Złoto zwykle korzysta z oczekiwań niższych stóp procentowych, ponieważ wpływa to na wyższą atrakcyjność złota, m. in. względem długoterminowych obligacji skarbowych.

Dane z piątku pokazały, że wydatki konsumentów w USA spadły w grudniu, a inflacja nadal zmniejszała się, co może dać Rezerwie Federalnej odpowiedni grunt pod dalsze spowolnienie tempa podwyżek stóp.

Kluczowa pozostaje kwestia otwierania gospodarki Chin. Spodziewana fala zakażeń COVID-19 okazała się znacznie niższa od oczekiwań. Jak podało chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, nie było znaczącego odbicia przypadków podczas świąt Księżycowego Nowego Roku. Możliwe, że wraz z dalszym otwieraniem się chińskiej gospodarki, może pojawić się większy popyt na złoto fizyczne.

Zobacz również: Kurs euro w trendzie wzrostowym, niebawem kluczowa decyzja EBC

– Cena złota konsoliduje, gdy rynek zmierza w kierunku decyzji FOMC. Fed prawdopodobnie odejdzie od tempa podwyżek o 50 pb na rzecz podwyżki o zaledwie 25 pb, ale nadal będzie zapowiadał, że mogą pojawić się kolejne. Perspektywy ceny złota na resztę roku stają się dla niektórych inwestorów raczej bycze, ale wiele zależy od tego, czy inflacja spadnie z powrotem poniżej 3%. – stwierdzili analitycy OANDA.

AVA Trade

Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

– Perspektywy na 2023 rok są wyraźnie odmienne: otoczenie makro dla złota zmieniło się na byczą narrację łagodniejszego zacieśniania polityki monetarnej i odradzającego się chińskiego popytu konsumenckiego ośmielonego słabszym dolarem i mniej restrykcyjną polityką po COVID. – zaznaczyli analitycy MUFG.

– Chociaż taktyczne trendy sugerują ryzyko krótkoterminowej konsolidacji ceny złota, uważamy, że średnioterminowa historia jest najbardziej bycza od początku COVID i prognozujemy, że złoto osiągnie w tym roku lepsze wyniki, kończąc rok na poziomie 1975 dol. za uncję.  – dodali eksperci z MUFG.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułAmerykańskie indeksy nadal we wzrostach. Wyniki wspierają sentyment
Następny artykułPoniedziałkowe kursy walut dolar, funt, frank i euro 30 stycznia 2023 roku
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.