Naga MarketsCena złota nieznacznie w górę. Czy czeka nas jednak spadek do półrocznych minimów?Cena złota spot rozpoczyna nowy tydzień ruchem w górę w porannej części poniedziałkowej sesji, który zbliża notowania kruszcu w okolice 1875 dol. Odwrót od wsparcia w okolicach 1860 dol. może wbrew pozorom sugerować powrót złota do łask inwestorów w sytuacji, gdy pakiet stymulacji fiskalnej w USA raczej nie zostanie wprowadzony w kolejnych tygodniach, a rozwój pandemii nie zwalnia tempa.

  • Cena złota spot od początku roku wzrosła o ponad 23%
  • W połowie sierpnia notowania złota wyznaczyły nowe szczyty wszechczasów w okolicach 2075 dol.
  • Od tego czasu, każdy miesiąc przynosił spadek kursu złota

Złoto ponad wsparciem na 1860 dol.

Cena złota spot w poniedziałek rano wzrasta o 0,21% do 1874,87 dol. za uncję na fali osłabienie dolara oraz paradoksalnie dzięki prawdopodobnemu późniejszemu terminowi wprowadzenia pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota nieznacznie w górę. Czy czeka nas jednak spadek do półrocznych minimów?
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Przeważnie, sytuacja przeciwna, czyli informacje o zapewnionej obszernej pomocy fiskalnej wywołują wzrost notowań metali szlachetnych, które uważane są za dobre zabezpieczenie wobec inflacji. W tym przypadku zadziałać może jednak inny mechanizm.

Brak obszernego programu ratowania gospodarki w trudnym czasie pandemii oznaczać może możliwą silniejszą interwencję ze strony Rezerwy Federalnej, która teoretycznie jest w stanie szybciej wprowadzić wymaganą pomoc oraz lepiej dostosować ją do wymagań podupadających rynków finansowych. Przede wszystkim, wpływ decyzji politycznych na postępowanie Fedu jest znacznie mniejszy, co jak widać po działaniach Kongresu w ostatnich miesiącach, może mieć duży wpływ na termin implementacji wymaganych działań.

Zobacz również: Kurs euro do złotego (EUR/PLN) przerwał spadkową passę

Jednak Fed ma teraz mniej narzędzi do dyspozycji z uwagi na decyzję Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych, Stevena Mnuchina, który w zeszłym tygodniu obciął część programów pożyczek amerykańskiego banku centralnego, które miały być wykonane jeszcze w tym roku. Niemniej, Fed wciąż może zastosować inne metody zapewnienia rynkom płynności, także m.in. możliwość obniżenia stóp procentowych.

Plus500
Cena złota nieznacznie w górę. Czy czeka nas jednak spadek do półrocznych minimów?
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Wsparciem dla złota była również deprecjacja USD. Indeks dolara, który mierzy przeciętne zachowanie amerykańskiej waluty względem koszyka głównych światowych par walutowych, w poniedziałek osunął się o 0,11% do 92,26 pkt. Jak do tej pory, w listopadzie indeks opadł już o 1,88%.

– Z technicznego punktu widzenia, złoto może przetestować wsparcie na 1855 dol. za uncję, a przełamanie poniżej tego poziomu może spowodować spadek do 1841 dol. – stwierdził analityk Reutersa, Wang Tao.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here