Naga MarketsCena złota najwyżej od ponad 8 lat, metal pokonał poziom 1800 dolarów za uncjęKontrakty terminowe na złoto przebijają poziom 1800 dol. za uncję, a wszystkie oczy inwestujących w złoto zwrócone są w stronę Rezerwy Federalnej i spodziewanej decyzji dotyczącej dotyczącej strategii kontroli krzywej dochodowości.

  • Najwyższa historyczna cena w notowaniach kontraktów terminowych na złoto wyniosła 1923,70 dol. za uncję.
  • Tymczasem obecnie kontrakty terminowe na złoto przebiły 1800 dol. za uncję i odzyskały poziomy z końca 2011 roku.
  • Pozytywny wpływ na cenę złota ma zła sytuacja gospodarcza związana z rozpędzająca się pandemią.

Złoto kontynuuje silne wzrosty

Kontrakty terminowe na złoto w środowy poranek przebiły już wartość 1806 dol. za uncję. Oznacza, to że po ponad 8 latach cena kontraktów przebiła notowania z listopada 2011 roku.

Złoto najdroższe od ponad 8 lat, Rezerwa Federalna zastanawia się nad kontrola dochodowości obligacji
Notowania kontraktów terminowych na złoto na COMEX. Źródło: tradingview.com

Zarówno cena spot, jak i kontrakty na złoto rosną już siedem kwartałów z rzędu – to również najlepszy wynik od 2011 roku. W ujęciu kwartalnym ceny złota wzrosły już o niemal 13% jeśli pod uwagę weźmiemy okres od 30 marca do 30 czerwca 2020 roku.

Cena złota spot osiągnęła bowiem już dzisiaj poziom powyżej 1787 dol. za uncję. Oznacza to, że od początku roku jego wartość zwiększyła się o 17,79%. W ujęciu 10-letnim wzrost wartości złota wyniósł 49,05%, a w ostatnich 5 latach aż 52,85%.

Zobacz również: Złoto rośnie już siedem kwartałów, cena blisko 1800 dol. za uncję

Pandemia nabiera tempa

Pozytywny wpływ na ceny złota bez wątpienia wywołuje trudna sytuacja makroekonomiczna. Jerome Powell podtrzymał wczoraj swoje stanowisko głosząc, że utrzymanie rozwoju pandemii koronawirusa pod kontrolą jest kluczowe dla przyszłości amerykańskiej gospodarki.

Te słowa szefa Fedu wybrzmiewają jeszcze głośniej w zestawieniu z wczorajszą opinią głównego epidemiologia USA, Anthony’ego Fauciego.

– Nie będę zaskoczony gdy ilość nowych przypadków przekroczy 100 tys., jeśli nic nie zmienimy – stwierdził Anthony Fauci. – Nie jestem zadowolony z tego co się dzieje, ponieważ, jeśli spojrzymy na wykresy nowych zachorowań to widzę, że zmierzamy w złym kierunku. Więc musimy naprawdę zrobić coś z tym, i zrobić to szybko. – dodał.

– Ewidentnie, w tym momencie nie mamy nad tym kontroli – zaznaczył Fauci.

Fed może dodatkowo zareagować na złą sytuację

Wracając do Rezerwy Federalnej, rynki kapitałowe były silnie stymulowane przez amerykański bank centralny od początku pandemii. Eksperci twierdzą, że realne stopy procentowe są już ujemne. W kuluarach krążą pogłoski o potencjalnym wprowadzeniu kontrolowania krzywej dochodowości, co polega na sztucznym utrzymywaniu dochodowości określonych instrumentów (np. obligacji) w wąskim przedziale poprzez ich zakup.

Kontrola dochodowości może zostać wprowadzona w celu osiągnięcia zamierzonego wpływu na ogólne koszty oprocentowania dla Departamentu Skarbu USA w przypadku przyszłych emisji obligacji.

Samo wprowadzenie kontroli krzywej dochodowości przez Fed może mieć wpływ na kolejne wzrosty na rynkach potwierdzając, że banki centralne zrobią wszystko, by nie dopuścić do spadków na giełdach.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here