Naga MarketsCena złota najwyżej od 3 tygodni. Czy dolar przerwie deprecjację?Cena złota spot w poniedziałek rano jest tuż poniżej ceny zamknięcia z piątku, która wyznaczyła nowe trzytygodniowe lokalne maksima. Wyczulony na inflacyjne wskazówki rynek bacznie obserwuje rozwój sytuacji w związku ze spodziewanym pakietem stymulacji fiskalnej ze strony Kongresu w Stanach Zjednoczonych.

  • Od początku tego roku złoto zyskało już około 27%
  • Głównym bodźcem dla wysokich wycen złota jest rozwój pandemii koronawirusa. Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła 37,7 mln
  • Cena złota porusza się w silnej korelacji z 5-letnimi oczekiwaniami inflacyjnymi w USA

Złoto na trzytygodniowych maksimach

Cena za złoto spot w poniedziałek rano opada nieznacznie o 0,14% do 1927,89 dol. za uncję.

Cena złota najwyżej od 3 tygodni. Czy dolar przerwie deprecjację?
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Oznacza to, że od miejscowego dołka na 1848,80 dol. sprzed dwóch tygodni, cena złota spot wzrosła o niemal 4,3%. To jednak nadal o 7,1% niżej od sierpniowych maksimów wszechczasów na 2075 dol. za uncję.

Za niewielką poniedziałkową obniżką stać może umocnienie USD, który od dwóch tygodni jest w trendzie spadkowym. Indeks dolara w poniedziałek rano wybija o skromne 0,03% do 93,08 pkt, na ten moment radząc sobie z psychologiczną barierą na 93 pkt.

Cena złota najwyżej od 3 tygodni. Czy dolar przerwie deprecjację?
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

– Trend techniczny ceny złota odwrócił się w stronę byczego nastawienia w krótkim terminie i już wkrótce może przetestować kluczowy poziom oporu na 1942 dol. – wskazała analityk w DailyFX, Margaret Yang.

 

Zobacz również: Chiński wirtualny juan użyty już w ponad 3 milionach transakcji

Plus500

Biały Dom proponuje pakiet stymulacji fiskalnej

 

Farsa związana z pakietem ratowania amerykańskiej gospodarki nadal trwa. W weekend, administracja Trumpa zaproponowała nową propozycję ustawy, z która związany jest zastrzyk pieniądza w gospodarkę o łącznej wartości 1,8 bln dol. To mniej niż proponowane przez Demokratów 2,2 bln dol., ale więcej niż 1,5 bln dol.

 

– Ta propozycja to jeden krok w przód, ale dwa kroki w tył. – stwierdziła Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów z ramienia Demokratów.

 

Demokraci twierdzą, że projekt administracji Trumpa nie posiada strategicznego planu dotyczącego powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Zdaniem opozycji, fundusze dla państwowych i lokalnych organów nie są w jego ramach wystarczające. Zbyt mało miałyby otrzymać również amerykańskie gospodarstwa domowe.

Nastroje na rynku sugerują jednak, że prędzej czy później jakaś forma pakietu stymulacji fiskalnej zostanie zaakceptowana.

 

– Po wyborach bardzo szybko pojawi się stymulacja fiskalna… Rynek będzie opierał ocenę na fakcie, że choć na ten moment nie mamy pakietu, to nadejdzie on w niedalekiej przyszłości i to będzie wspierać wzrost ceny złota. – stwierdził Stephen Innes, główny analityk rynkowy w AxiCorp.

 

Larry Kudlow, jeden z głównych doradców ekonomicznych Donalda Trumpa, jest przekonany, że Republikanie, którzy w tym momencie sprzeciwiają się propozycji Białego Domu z uwagi na zbyt duży koszt, po pewnym czasie zgodzą się jednak na ten deal. Rządowy ekspert uważa także, że gospodarcza odbudowa nie jest zależna od kolejnego pakietu stymulacji fiskalnej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here