Naga MarketsCena złota nadal w dół. Czy sentymenty związane z pandemią słabną? Cena złota spot w środę rano odzyskuje część straty osiągniętej w poniedziałek i wtorek, a rynek stara się wyważyć pozytywne informacje postępie prac nad szczepionką na koronawirusa ze wzrostem zachorowań na COVID-19 oraz ewentualnym gospodarczymi konsekwencjami pandemii.

  • Pandemia koronawirusa nadal jest wiodącym sentymentem na rynku złota. Łączna liczba zgonów z powodu choroby to już ponad 1,3 mln dol.
  • Minister Zdrowia Niemiec zapowiedział, że restrykcje prawdopodobnie nie zostaną zniesione przez zimę
  • Kurs złota spot od początku roku wzrósł o ponad 24%

Złoto poniżej 1890 dol. w środę rano

Cena złota spot w porannej części środowej sesji wzrasta o 0,1% do 1882,32 dol. za uncję. Pomimo tego, obecny tydzień przyniósł jak do tej pory załamanie notowań kruszcu o 0,39%.

Cena złota nadal w dół. Czy sentymenty związane z pandemią słabną?
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Rynek stara się obecnie wyważyć rangę dwóch informacji, które napędzają notowania metali szlachetnych w ostatnich tygodniach. Z jednej strony, pojawienie się informacji o progresie prac nad szczepionką wywołało spadek ceny złota z uwagi na prospekt poprawiającej się sytuacji związanej z obecnym kryzysem. Wywołało to napływ euforii i optymizmu na zdołowane rynki giełdowe i jednocześnie odpływ kapitału z grupy aktyw safe-haven.

Przed tygodniem, amerykańska firma Pfizer Inc. współpracująca z niemieckim BioNTech zakomunikowała o osiągnięciu szczepionki o 90% skuteczności na podstawie wstępnych wyników badań, posyłając w górę indeksy giełdowe i załamując cenę złota o nawet 4,58% jeszcze tej samej sesji.

Zaledwie dwa dni temu, kolejne amerykańska firma, tym razem Moderna Inc, poinformowała o jeszcze lepszych rezultatach swoich prac i 94,5% skuteczności ich środka. Większe wrażenie zrobiła także wieść o mniejszych wymagań szczepionki Moderny, którą można skutecznie przechowywać w temperaturach około -20 stopni Celsjusza.

Plus500

Z drugiej strony, wciąż istotny jest pesymizm związany z rozwojem pandemii. Łączna liczba przypadków COVID-19 zapewne już dzisiaj przekroczy 56 mln, a liczne głosy mówią o dalszym marszu pandemii naprzód. Minister Gospodarki Niemiec stwierdził, że niemieccy obywatele powinni przygotować się na od 4 do 5 miesięcy surowych restrykcji w związku z epidemią.

Zobacz również: Trading mobilny: kurs funta, notowania ropy oraz akcje Tesli na platformie Capital.com

Niepewna sytuacja w USA

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych nadal wskazuje na kontynuację politycznego chaosu. Oprócz zamieszania związanego z kwestią wyborów prezydenckich i kwestionowania jego wyniku przez Donalda Trumpa, nie brakuje zamętu wokół kwestii fiskalnego wsparcia gospodarki.

Amerykańscy politycy wciąż nie są w stanie porozumieć się w sprawie pakietu ratunkowego dla gospodarki. Tak naprawdę, od dnia wyborów nic się nie zmieniło, a negocjacyjny impas trwa. Pojawiają się także głosy, że obie partie są skłonne do obniżenia łącznej sumy w ramach pakietu do okolic 1,5 bln dol., choć jeszcze niedawno Demokraci proponowali 2,2 bln dol., a Republikanie 1,8 bln dol.

Eksperci rynku złota spodziewają się, że w przypadku, gdy Kongres i administracja prezydenta zawiodą w zapewnieniu wsparcia kulejącej gospodarce, do gry wkroczy Rezerwa Federalna.

– Spodziewam się, że polityka monetarna w ujęciu globalnym, a szczególnie prowadzona przez Rezerwę Federalną, będzie ultra-luźna w 2021 roku. – stwierdził Jeffrey Halley, analityk rynkowy w OANDA.

Zdaniem Halleya, cena złota na zamknięciu poniżej 1867 dol. w środę będzie oznaczać możliwość pogłębienie korekty dalszymi spadkami.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here