Naga MarketsCena złota nadal pod presją zapowiedzi jastrzębiego zwrotu polityki FedCena złota spot w czwartek rano spada poniżej 1780 dol. za uncję, po tym gdy środowa próba wybicia do 1800 dol. okazała się nieskuteczna. Rynek metali szlachetnych stara się przetrawić mieszane sygnały ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Wtorkowe wystąpienie Powella miało nieco inny wydźwięk niż to co usłyszeliśmy tydzień wcześniej po spotkaniu FOMC, a kolejne wypowiedzi członków Fed nie rozjaśniają sytuacji.

Złoto notowane w okolicach 1780 dol. za uncję

Cena złota spot w porannej części czwartkowej sesji opada o 0,19% do 1775 dol. za uncję. Dzień wcześniej, w środę, kurs złota przebił 1790 dol. kierując się w stronę 1800 dol., jednak ta próba wybicia została zakończona niepowodzeniem.Kontynuacja słabości notowań metalu szlachetnego może doprowadzić do sprawdzenia wsparcia w okolicach 1760 dol. za uncję.

Cena złota nadal pod presją zapowiedzi jastrzębiego zwrotu polityki Fed
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Wcześniej, jeszcze przed dwoma tygodniami obserwowaliśmy cenę złota powyżej 1900 dol. za uncję. Jednak w oczekiwaniu na spodziewaną zapowiedź wcześniejszego podniesienia stóp procentowych oraz zredukowania luzowania ilościowego przez Fed, metal zaczął tanieć.

Faktycznie, spotkanie FOMC zakończone 16 czerwca pokazało nieznaczną zmianę podejścia przez Fed. Dowiedzieliśmy się m.in., że można spodziewać się podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną już w 2023 roku, rok wcześniej niż przedstawiciele banku zapowiadali wcześniej: Jastrzębia zmiana w Fed! Kurs dolara zyskuje po prognozie podwyżek stóp proc.

Sytuację we wtorek 22 czerwca starał się uspokoić nieco sam szef Fed, Jerome Powell, który wystąpił przed Kongresem zdając relację z bieżącej sytuacji gospodarczej i perspektyw jej zmiany w kolejnych miesiącach.

Nie podniesiemy stóp procentowych przedwcześnie ponieważ boimy się możliwego wzrostu inflacji. Poczekamy na dowody faktycznej inflacji i inne zaburzenia. – stwierdził szef Rezerwy Federalnej zmieniając nieco retorykę względem tego co FOMC zaprezentowała tydzień wcześniej. – Nie będziemy patrzeć tylko na główne odczyty dotyczące bezrobocia. Będziemy przyglądać się wielu różnym wskaźnikom… To najważniejsza część tego co możemy zrobić, aby być pewnym, że korzyści z gospodarczej odbudowy są właściwie społecznie rozdysponowane. – dodał szef Fed.

Plus500

Raphael Bostic, szef oddziału Rezerwy Federalnej w Atlancie, w środę wykazał jeszcze bardziej jastrzębie podejście. Jego zdaniem podwyżka stóp procentowych może być możliwa jeszcze w 2022 roku, a inflacja może być wyższa dłużej niż wcześniej oczekiwano:

Przejściowa inflacja może być dłużej z nami niż wcześniej się spodziewaliśmy. Nie będzie to 2-3 miesiące, a raczej 6-9 miesięcy. – stwierdził w środę Raphael Bostic, szef Fed w Atlancie.

Kwestia podwyżki stóp procentowych jest kluczowa dla cen złota. Choć powszechnie uznaje się, że kruszec chroni przed inflacją, to w krótkim terminie jego cena reaguje przede wszystkim na zachowanie dolara czy zmianę rentowności obligacji skarbowych.

Wyższe stopy procentowe w USA, to wyższa rentowność długoterminowych instrumentów dłużnych, a to zmniejsza atrakcyjność inwestycyjną złota. Co więcej, rynek metali szlachetnych reaguje także na informacje o zakresie luzowania ilościowego. Słysząc zapowiedzi ograniczenia ekspansji monetarnej, powinniśmy spodziewać się raczej negatywnej presji na notowaniach złota.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here