Naga MarketsCena złota na dwutygodniowych maksimach po zaprzysiężeniu BidenaCena złota spot w czwartek rano wybiła do dwutygodniowych maksimów na 1875 dol. za uncję, by potem opaść do okolic 1870 dol., niesiona na fali zmiany warty w Białym Domu zapowiadającej stymulację fiskalną o dużych rozmiarach, która zgodnie z obietnicami ma być już niedługo wprowadzona przez administrację Joe Bidena.

  • Indeks dolara opada o 0,40% w czwartek rano do 90,36 pkt.
  • Osłabienie dolara przeważnie jest wsparciem dla wzrostów ceny złota
  • W 2020 roku kurs kruszcu zyskał aż 25%

Złoto w okolicach 1870 dol. za uncję

Cena złota spot w porannej części czwartkowej sesji wzrosła do 1875,17 dol. za uncję, czyli najwyższych poziomów notowanych od 8 stycznia. Zatem, ten tydzień przyniósł jak do tej pory zwyżkę notowań kruszcu o ponad 2,2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wzrost ten jest pokłosiem ostatnich zapowiedzi ze strony Demokratów związanych z pakietem stymulacji fiskalnej. Choć program ten jest zapowiadany już od niemal pół roku, a kwota tak naprawdę zmalała od poprzednich deklaracji, to linia narracji prowadzona przez przedstawicieli partii na wszystkich szczeblach zdaje się być konkretniejsza.

Cena złota na dwutygodniowych maksimach po zaprzysiężeniu Bidena
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

W obecnej sytuacji, nie są konieczne także międzypartyjne porozumienia, bowiem Demokraci wraz z początkiem roku zdobyli przewagę w obu izbach Kongresu. Z jednej strony, to przekłada się na spadek niepewności rynkowej i może wywierać presję na notowania złota, a z drugiej strony otwiera drogę do szybszego wdrożenia pakietu stymulacji fiskalnej. Wskutek tego, budowane są wysokie oczekiwania inflacyjne, bowiem kwota programu: 1,9 bln dol., to aż 9% amerykańskiego PKB.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Z uwagi na płynne przejście prezydentury, inwestorzy stali się nieco bardziej optymistyczni co do pakietu stymulacji fiskalnej i jego wpływu na odbudowę gospodarczą i wzrost przychodów korporacyjnych – zaznaczyli analitycy Huatai Futures Co. w poniedziałek rano.

Joe Biden już w pierwszym dniu prezydentury wydał 15 dekretów, m.in. o ponownym dołączeniu do WHO czy porozumień paryskich, a także zniósł zakaz wjazdu do USA dla obywateli wybranych państw.

Zobacz również: Big Mac zadecydował: kurs dolara powinien wynosić około 2,71 zł

Stosunki między USA a Chinami zaostrzyły się po kolejnych sankcjach nałożonych przez Państwo Środka na 28 amerykańskich obywateli, w tym przedstawicieli administracji Trumpa. Wcześniej, strona amerykańska oskarżyła Pekin o niewłaściwe traktowanie mniejszości Ujgurów.

Na froncie polityki monetarnej, Bank of Japan ogłosił w czwartek, że nie zamierza na ten moment zmieniać wytycznych polityki monetarnej. Również w czwartek, swoje postanowienia przedstawi Europejski Bank Centralny. Jednak także w tym przypadku, nie należy spodziewać się zmian. Spotkanie Rezerwy Federalnej zaplanowane jest na kolejny tydzień.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here